Nagrodzeni za pomoc powstańcom warszawskim

3 zdjęć w galerii
Podczas uroczystej gali nagrów WAWA Bohaterom, zorganizowanej 2 października, w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich, płk Wojciech Erbel - dowódca Pułku Ochrony odebrał dyplom uznania dla dowodzonej przez niego jednostki.
Kultywowanie pamięci o bohaterach powstania warszawskiego jest stałym elementem działań żołnierzy Pułku Ochrony. W codziennej działalności przejawia się ona poprzez cykl spotkań z kombatantami w ramach programu "Żołnierska pamięć". Pułk Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego już kolejny raz znalazł się wśród nominowanych do nagrody WAWA Bohaterom. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest osobom, organizacjom oraz instytucjom, które pomagają kombatantom, a szczególnie powstańcom warszawskim.

-Gratuluję wyróżnionym przez kapitułę nagrody WAWA Bohaterom. Decyzja o wskazaniu laureatów, podobnie jak rok temu, nie była łatwa. Gratuluję również wszystkim nominowanym. Pomoc bohaterom powstania warszawskiego jest naszą wspólną powinnością - napisał, w liście skierowanym do uczestników gali, Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej.

Główną nagrodę WAWA Bohaterom otrzymały Wojska Obrony Terytorialnej. Zwycięzców tegorocznej edycji wyłoniono spośród 29 organizacji, fundacji, stowarzyszeń i szkół zgłoszonych do konkursu, m.in. przez Ministerstwo Obrony Narodowej, środowiska kombatanckie i widzów TVP 3 Warszawa.

Pozostałe dwie statuetki trafiły do Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie i Ochotniczego Korpusu Opiekuńczego PCK. Nagrodę specjalną od powstańców warszawskich otrzymała Agnieszka Pawelec z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wśród nominowanych do nagrody znalazły się m. in.: Jednostka Wojskowa GROM, podległy dowódcy Garnizonu Warszawa - Pułk Ochrony oraz Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.

Źródło: CO MON