Ginęli bo byli Polakami

- To bardzo symboliczne miejsce, gdyż to właśnie tu, w Palmirach została zamordowana elita Polski(…) Ginęli bo byli Polakami -powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości upamiętniającej 80 rocznicę masowej egzekucji mieszkańców Warszawy na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach. W ceremonii uczestniczył gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa.
Jak podkreślał szef resortu obrony narodowej, te zbrodnie dokonywane były od wiosny 1940 r. do lata 1941 r., więc mniej więcej w tym samym czasie, w jakim Rosja sowiecka mordowała polskich oficerów w Katyniu. I jeden i drugi okupant równie brutalnie traktował, szczególnie elity polskie, ale także zwykłych Polaków.

Uroczystości, w asyście honorowej żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, rozpoczęły się od mszy świętej w intencji poległych i pomordowanych, po której żołnierze oddali salwę honorową.

Minister Błaszczak odczytał list od Prezesa Rady Ministrów skierowany do uczestników uroczystości.

-Palmiry, jak zbrodnia katyńska były ciosem w serce naszego narodu. Na terenie Puszczy Kampinoskiej i Lasów Chojnowskich straciliśmy najwybitniejszych przedstawicieli przywódczej i intelektualnej elity Warszawy, wśród nich Marszałka Sejmu RP Macieja Rataja i medalistę olimpijskiego Janusza Kusocińskiego. Gromadzimy się na dzisiejszej uroczystości właśnie w ich imię, by nigdy nie stali się anonimowi. Ale pamiętamy dziś także o tych, którzy przyczynili się do powstania tego cmentarza. Wiemy, że dzięki odwadze i determinacji mieszkańców tej ziemi, wśród nich leśników z Puszczy Kampinoskiej, okryte tajemnicą miejsca kaźni zostały oznaczone, a część zbrodni została udokumentowana- napisał w liście szef rządu, Mateusz Morawiecki.

Na zakończenie, delegacje złożyły kwiaty na mogiłach pomordowanych Polaków. 
 
* * *
 
Palmiry stanowią najbardziej znany – obok Katynia – symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej. W latach 1939 – 1943 na terenie Puszczy Kampinoskiej zginęło ponad dwa tysiące Polaków i Żydów - głównie artystów, działaczy społecznych i politycznych, urzędników, duchownych i nauczycieli.