Polska najwyższą wartością

-Musimy pamiętać o tym, że Polska jest najwyższą wartością. Musimy pamiętać o tym, żeby historia sprzed 80 lat nigdy się nie powtórzyła – apelował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości upamiętniającej 80 rocznicę bitwy pod Brwinowem, stoczonej 12 września 1939 r. przez żołnierzy 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej z oddziałami 10 Armii Niemieckiej. W uroczystości uczestniczył gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa.
Wzięły w niej udział także władze samorządowe, kombatanci i reprezentanci lokalnej społeczności, którzy na cmentarzu parafialnym w Brwinowie złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej.

- Musimy pamiętać o tym, że Polska jest najwyższą wartością. Musimy pamiętać o tym, żeby historia sprzed 80 lat nigdy się nie powtórzyła. Co należy zrobić, żeby  do tego nie doszło? Oprócz pamięci i wdzięczności, oprócz kształtowania postaw patriotycznych trzeba zadbać o to, żeby Polska była bezpieczna. To jest zadanie dla władz, dla polskiego rządu - powiedział minister Błaszczak.

***

Bitwa stoczona pod Brwinowem była jednym ze starć wojny obronnej Polski 1939 roku. Poległo w niej co najmniej 120 polskich żołnierzy. Mimo, że zakończyła się wygraną oddziałów niemieckich, opóźniła ich marsz na Warszawę.

Na cmentarzu parafialnym w Brwinowie spoczywają szczątki żołnierzy 28 Dywizji Piechoty oraz Armii Krajowej.

Źródło: CO MON