Strzelcy oddali hołd Nieznanemu

25 zdjęć w galerii
Blisko czterdziestoosobowa grupa młodzieży, reprezentująca Jednostkę Strzelecką 1863 im. Powstańców Styczniowych w Uniecku, złożyła kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Umundurowani uczniowie przyjechali do Warszawy na zaproszenie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Odwiedzili nie tylko Dowództwo Garnizonu Warszawa, ale również Pałac Prezydencki i Centrum Działań poza Granicami Państwa.
O genezie mogiły pod arkadami Pałacu Saskiego opowiedział im Adam Stasiński – kustosz Sali Tradycji Dowództwa. W „domu bez kantów” zaprezentował im zgromadzone w Sali Tradycji dokumenty, fotografie, egzemplarze broni - będące świadectwem bogatej historii stołecznego garnizonu.
***
Jednostka Strzelecka 1863 im. Powstańców Styczniowych w Uniecku funkcjonuje od półtora roku. Pomysłodawcą jej utworzenia był st. chor. szt. rez. Artur Zybała, emerytowany żołnierz Żandarmerii Wojskowej, weteran PKW Irak i PKW Afganistan. Chciał w ten sposób przekazać młodzieży swoje doświadczenia, zaszczepić w nich patriotyzm i szacunek do barw narodowych.

Strzelcy szkolą się z musztry, również paradnej, przechodzą szkolenie strzeleckie, w tym strzelania bojowe i kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Opanowują również regulaminy służby wartowniczej. Rozpoczęli wewnętrzne szkolenie z zakresu samoobrony i taktyki, przy udziale wojskowych i policyjnych instruktorów. Część podopiecznych uczestniczy w kursach specjalistycznych m.in. pływackich i medycznych.

W swoim regionie, młodzież ze Strzelca bierze udział w uroczystościach kościelnych i państwowych, wystawia asysty honorowe przy pomnikach i grobach. W ubiegłym roku zorganizowała w Uniecku ceremonię z okazji stulecia odzyskania niepodległości, a w tym roku - uroczystość upamiętniającą setną rocznicę powołania Policji Państwowej, połączoną z wymarszem kondycyjnym strzelców, uczniów klas mundurowych i policjantów. Przed miesiącem Strzelcy uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach wojskowych z Jednostką Specjalną Formoza.