Wojsko Polskie jest wszędzie

28 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. szer. Michał Wójcik
-Wojsko Polskie stoi na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków. Jest obecne wszędzie, w każdym zakątku naszego kraju. 15 sierpnia, to tu w Katowicach będą prezentowali się żołnierze ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Będą przedstawiciele szkół wojskowych, organizacji proobronnych, a także uczniowie klas mundurowych. To wielkie święto. To święto Wojska Polskiego. To święto, które wpisuje się na trwałe w historię ziemi śląskiej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
W nocy z 9 na 10 sierpnia w Katowicach przeprpwadzona została próba generalna do defilady Wierni Polsce, która odbędzie się 15 sierpnia. W sobotę rano minister Błaszczak spotkał się w Katowicach z dowódcami i żołnierzami, którzy odpowiadają za przygotowanie defilady.
Szef MON przypomniał, że tegoroczna defilada Wierni Polsce odbywa się z okazji święta Wojska Polskiego, ale jest także upamiętnieniem setnej rocznicy powstań śląskich. - Defilada, która odbędzie się właśnie tu w Katowicach to  wydarzenie historyczne, dlatego że upamiętniające także czyn powstańczy.  Sto lat temu, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 wybuchło I Powstanie Śląskie. To właśnie Ślązacy zdecydowali w ten sposób, że ich celem jest to, aby Śląsk był częścią Polski. Oddajemy im hołd, pamiętamy o ich ofierze. Wszyscy pamiętamy o tym, że I Powstanie Śląskie wybuchło w efekcie masakry w Mysłowicach, masakry dokonanej przez Niemców. W wyniku tej masakry zginęły osoby cywilne, zginęli górnicy, zginęły kobiety, dzieci. To było bezpośrednim powodem wybuchu I Powstania Śląskiego. Pamiętamy o ofiarach złożonych przez Ślązaków. Pamiętamy o tym, że to właśnie Ślązacy chcieli, aby Śląsk był częścią niepodległej, wybijającej się wówczas na niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – przypomniał szef MON.
Zapraszając do wspólnego świętowania 15 sierpnia w Katowicach minister Błaszczak poinformował, że oprócz żołnierzy z Polski swój udział w defiladzie zadeklarowali także żołnierze wojsk USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Słowacji, a więc żołnierze którzy na co dzień ćwiczą w Polsce w ramach programu eFP.
15 sierpnia w Katowicach odbędzie się także wojskowy piknik, podczas którego zaplanowano spotkania z żołnierzami oraz statyczny pokaz sprzętu wojskowego. Piknik rozpocznie się bezpośrednio po zakończeniu defilady na terenie Strefy Kultury w Katowicach.
- Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się że sprzętem Wojska Polskiego, porozmawiać z polskimi żołnierzami. Serdecznie zapraszam 15 sierpnia, tu do Katowic. Zaczynamy od godz. 14.00. Wspólnie bądźmy dumni z Wojska Polskiego – dodał minister.
 
***
Defilada 15 sierpnia br. w Katowicach rozpocznie się o godzinie 14.00 na ul. Bagiennej,  przejedzie al. Walentego Roździeńskiego od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez Rondo gen. Jerzego Ziętka, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości Ronda Pętli Słonecznej.
W pieszej części defilady zobaczymy maszerujących pancerniaków, „specjalsów”, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i  Lotniczej Akademii Wojskowej, a także formacje proobronne i klasy mundurowe.
Obok żołnierzy Wojska Polskiego przedefilują również żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.
Na ulicach stolicy aglomeracji śląskiej,  pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. Wśród pojazdów, które w Katowicach pokaże Wojsko Polskie, zobaczymy m.in.: czołgi Leopard 2 i kołowe transportery opancerzone Rosomak. Będą samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie oraz wiele innych. Pojawi się także sprzęt wojsk sojuszniczych.
Podniebną defiladę rozpocznie tradycyjnie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie siedmiu maszyn. Następnie pojawią się myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346 oraz śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8. Nie zabraknie także samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737, które przelecą w eskorcie myśliwców.
Żródło: CO MON