Specjalistyczne szkolenie nurków - minerów

4 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. chor. szt. Sebastian Łepkowski
W Ośrodku Szkolno - Treningowym Nurków Wojsk Ladowych rozpoczęło się specjalistyczne szkolenie dla żołnierzy, którzy chcą zostać saperami - nurkami.
Ukończenie szkolenia specjalistycznego i zaliczenie pięciu nurkowań z użyciem materiałów wybuchowych w ramach poszukiwania, niszczenia i usuwania spod wody niebezpiecznych ładunków wybuchowych pochodzenia wojskowego jest jednym z warunków umożliwiających nabycie kwalifikacji wojskowych nurka minera i nurka inżynierii. 

Szkolenie z założenia prowadzone jest z saperami pełniącymi obowiązki na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje umożliwiające prace z użyciem materiałów wybuchowych pod wodą. Można przyjąć, że jest jednym z warunków wejścia wąskie grono saperów – nurków.
Szkolenie rozpoczyna się dwudniowym panelem teoretycznym, przypominającym to, co wykonujący na co dzień swoje obowiązki saper powinien wiedzieć, oraz rozbudowującym wiedzę o zachowanie się MW i ŚZ w środowisku wodnym.

Następne dni to już praktyka. Kolejno etapami zwiększając trudność. Środki ćwiczebne na lądzie, środki ćwiczebne pod wodą przy dobrej przejrzystości, aż w końcu bojowe MW i ŚZ pod wodą na OC RUDA w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Bemowo Piskie.
W tegorocznej edycji o zaświadczenie ukończenia szkolenia starają się żołnierze jednostek inżynieryjnych Wojsk Lądowych oraz Grupy Nurków Minerów Marynarki Wojennej.
 
Tekst i zdjęcia: st. chor. szt. Sebastian Łepkowski
15.09.2021r.