Ruszyło kolejne ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Myszołów-21

20 zdjęć w galerii
W 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego rozpoczęło się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. MYSZOŁÓW-21. Celem przedsięwzięcia jest zgrywanie działania dowództw i sztabów z praktyczną realizacją zadań przez pododdziały Baz Lotnictwa Szkolnego.
W ćwiczeniu trwającym od 7 czerwca uczestniczą żołnierze z dowództwa Skrzydła, 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie oraz 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Zgodnie z koncepcją przeprowadzenia ćwiczenia, działania realizowane są przy współudziale sił i środków wydzielonych z innych jednostek wojskowych - 6 Brygady Powietrznodesantowej, 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kadry i podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej.

MYSZOŁÓW-21 odbywa się na terenie lotnisk w Dęblinie, Radomiu, na poligonie lotniczym Jagodne oraz w przydzielonych strefach przestrzeni powietrznej RP i potrwa do 11 czerwca. Kierownikiem ćwiczenia jest dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz, który podkreśla, że jest ono jednym z najważniejszych ćwiczeń taktycznych 4. Skrzydła.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się przebazowaniem sił i środków wydzielonego komponentu lotniczego na inne lotnisko bazowania. Zadaniem realizowanym równorzędnie przez samoloty M-28 Bryza z 42 BLSz było zabezpieczenie desantowania skoczków spadochronowych z 6 BPD na poligonie Jagodne.

Tekst: por. Ewa Złotnicka
Zdjęcia: por. Ewa Złotnicka, Anna Kuna, szer. Izabela Michałek
08.06.2021