Polsko-amerykańskie współdziałanie

19 zdjęć w galerii
W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie, od 13 października szkolą się pododdziały z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Drawskie obiekty szkoleniowe są areną zmagań polsko-amerykańskich pododdziałów.
13 października rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Victory Eagle-21. Ćwiczenie realizowane jest na drawskim poligonie i potrwa do końca miesiąca. Głównym założeniem jest doskonalenie prowadzenia wspólnych działań, budowanie wzajemnego zaufania w trakcie realizacji zadań bojowych pomiędzy polskimi a amerykańskimi żołnierzami.
Najważniejsza część ćwiczenia rozpoczęła się 17 października. Główny etap został podzielony na dwie rotacje, w których amerykańskie i polskie pododdziały realizują działania taktyczno-ogniowe.  
Oprócz pierwszoplanowych ćwiczących - 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17 WBZ, w szkoleniu bierze udział dowództwo i sztab brygady, które występuje w roli Kierownictwa Ćwiczenia oraz pododdziały wojsk obrony terytorialnej, artylerii, sił powietrznych ze strony polskiej, jak i amerykańskiej.
Równocześnie z Victory Eagle lubuscy zmotoryzowani realizują ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Gepard -21, które polega na sprawdzeniu zdolności pododdziałów do realizacji zadań bojowych oraz zgrywaniu dowództw i sztabów z działaniem wojsk w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistych.

Konglomeracja jesiennych przedsięwzięć zwieńczona zostanie ćwiczeniem pk.Borsuk-21.

 

 Tekst: ppor. Anna Dominiak
Zdjęcia: st. szer. Patryk Szymaniec
21.10.2021