Mistrzowie chemii z Czarnej Dywizji

6 zdjęć w galerii
Żołnierze-chemicy z Czarnej Dywizji udowodnili mistrzowską klasę, zwyciężając w zawodach użyteczno-bojowych Ośrodków Analizy Skażeń rozgrywanych na szczeblu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Zawody odbyły się w kilku kategoriach: komponentów i związków taktycznych, brygad oraz pułków chemicznych, ale także w kategorii pododdziałów Wojsk Chemicznych.
Pierwsza część zawodów OAS na szczeblu centralnym DG RSZ odbyła się w dniach 15-16 września w systemie on-line. Żołnierze-chemicy z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej  wzięli udział w kategorii komponentów i związków taktycznych, natomiast żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej w kategorii brygad i pułków chemicznych. Obie drużyny zwyciężyły zajmując w końcowej klasyfikacji pierwsze miejsca.

Drugą część zawodów użyteczno-bojowych pododdziałów wojsk chemicznych na szczeblu centralnym DG RSZ, przeprowadzono w dniach 12-14 października, na bazie obiektów szkoleniowych Centrum Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba.  W swojej kategorii pierwsze miejsce zajęli chemicy obsługi likwidacji skażeń z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. 

Blisko podium była także drużyna rozpoznania skażeń z 17 WBZ, która po zaciętej walce ostatecznie zajęła czwarte miejsce, przegrywając minimalnie trzecią lokatę zaledwie kilkoma punktami.

 

Tekst: ppłk Grzegorz Sznajder
Zdjęcia: Archiwum 11LDKPanc
21.10.2021