Kolejny raz powidzcy lotnicy startowali pomagając ratować ludzkie życie

Załogi dwóch samolotów M-28 Bryza z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego zrealizowały kolejne loty w ramach Akcji Serce. Były to w tym roku kolejno 8 i 9 misja lotnicza ratująca życie w wykonaniu powidzkich lotników.
Pierwszy lot w ramach Akcji Serce odbył się 1 października 2021 roku na trasie Powidz-Krzesiny-Katowice-Powidz. Samolot M-28 z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego o godzinie 14:30 wystartował z Powidza do Krzesin, skąd przetransportował zespół transplantologów wraz z organami do przeszczepienia do Katowic. Około godziny 18:05 załoga powróciła do powidzkiej bazy.

Drugi lot w ramach Akcji Serce odbył się 2 października 2021 roku na trasie Powidz-Kraków-Warszawa-Kraków-Powidz. Samolot M-28 z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego o godzinie 10:30 wystartował z Powidza do Krakowa, skąd przetransportował zespół transplantologów wraz z organami do przeszczepienia do Warszawy. O godzinie 13:30 na pokład samolotu na lotnisku na Okęciu załadowano i przetransportowano do Krakowa kolejny zespół transplantologów wraz z organami do transplantacji. Stamtąd załoga wróciła do powidzkiej Bazy.
Zadanie lotnicze wykonane było na rzecz Oddziału Kliniki Chrirurgi Serca, Naczyń i Transplantologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Po raz kolejny wspólny wysiłek wielu osób: lekarzy, personelu medycznego, pilotów i żołnierzy, doprowadził do wykonania szczególnych zadań lotniczych ratujących ludzkiego życia. Dziękiu dwóm weekendowym Akcjom Serce liczba wykonanych przez 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego lotów o statusie „Hospital” wzrosła do 61 zrealizowanych w tym roku.
* * * *
W 2021 roku załogi z Dowództwa Generalnego RSZ zrealizowały 66 Akcje Serce. 

 

Tekst: Jakub Fischer 
Zdjęcie: Bartek Bera
04.10.2021