100. rocznica Powstania Śląskiego

100. rocznica Powstania Śląskiego

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: 34dr OP
Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Parku Śląskim odbyły się uroczystości z okazji setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.
Dzięki ich staraniom przetrwała II Rzeczpospolita, dzięki ich staraniom my dziś tu jesteśmy. Ich wysiłek i wielki czyn doprowadził do tego, że te uprzemysłowione tereny bogate w zasoby naturalne, minerały, mogły należeć do Polski i stanowiły o podstawie gospodarczej II RP – powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas 100. rocznicy III Powstania Śląskiego.
 
Uroczystości z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego odbyły się w Katowicach.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Prezesowi Rady Ministrów Mateuszowi Morawieckiemu przez Dowódcę Garnizonu Bytom. Następnie podniesiono flagę Rzeczypospolitej Polskiej na maszt i odśpiewano hymn państwowy.

W setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego przedstawiciele służb mundurowych, władz rządowych i samorządowych złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach.
W imieniu Dowódcy Generalnego RSZ wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich złożył gen. bryg. Marek Wawrzyniak.
 
Asystę Honorową wraz z pocztami wystawił 34 dywizjon rakietowy OP w Bytomiu. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

***
Nocą z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III powstanie śląskie, które po dwóch wcześniejszych zrywach zbrojnych z lat 1919 i 1920 ostatecznie przesądziło o korzystniejszym dla Polski podziale Górnego Śląska po I wojnie światowej.
 
Zdjęcia: 34dr OP
03.05.2021r.