W 2 Skrzydle Lotnictwa Taktycznego zakończyło się ćwiczenie Aviation Detachment Rotation 21

W 2 Skrzydle Lotnictwa Taktycznego zakończyło się ćwiczenie Aviation Detachment Rotation 21

9 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek
Od 19 kwietnia do 30 kwietnia w jednostkach 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego - 31 i 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego trwało, kolejne już, ćwiczenie Aviation Detachment Rotation.
Zakończyło się ćwiczenie Aviation Detachment Rotation (ADR), w które zaangażowane były polskie samoloty F-16, MiG-29 oraz samoloty F-15 z 48 Skrzydła Myśliwskiego z brytyjskiego Lakenheath i samoloty F-16 z 52 Skrzydła Myśliwskiego z niemieckiego Spangdahlem.
Misje wykonywane przez myśliwce wspierane były przez samolot wczesnego ostrzegania AWACS.

W ramach ćwiczenia myśliwce wykonywały kilka misji dziennie, w czasie których przeprowadzane było także tankowanie w powietrzu z udziałem brytyjskiej latającej cysterny KC-135. Walka w powietrzu, obrona terytorium, misje uderzeniowe – to tylko niektóre z zadań polskich i amerykańskich myśliwców F-16, które zostały zrealizowane podczas ćwiczenia Aviation Detachment. Celem kolejnej edycji ćwiczenia było przede wszystkim doskonalenie umiejętności związanych z realizacją działań przez duże ugrupowania statków powietrznych.
Realizowane zadania były okazją do przećwiczenia wspólnych procedur i doskonalenia interoperacyjności w ramach NATO.

Polsko-amerykańskie ćwiczenia Aviation Detachment odbywają się w Polsce kilka razy w roku. To efekt postanowienia, które w 2011 roku podpisali przedstawiciele obu państw. Pierwsze wspólne manewry zorganizowano rok później. Od tego czasu nad Wisłą ćwiczą regularnie piloci zarówno myśliwców, jak i samolotów transportowych.

Zdjęcia: st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek, Sławek Hesja Krajniweski
01.01.2021r.