Jesteśmy po to, by pomagać!

Jesteśmy po to, by pomagać!

4 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: 3SLTr
Personel i statki powietrzne 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego są w stałej gotowości do wsparcia cywilnej służby zdrowia w walce z koronawirusem.
Piloci, lotnicy i żołnierze 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego (3SLTr) każdego dnia wykonują szereg zadań, które są związane z organizacją i nadzorem nad zabezpieczeniem transportu lotniczego na korzyść wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, a także realizacją zadań w ramach lotniczego systemu poszukiwania i ratownictwa. W ostatnim czasie, ze względu na panującą epidemię, ważnym obszarem działania 3SLTr jest także wsparcie cywilnej służby zdrowia w walce z koronawirusem.
Poza realizowanymi już od wielu lat Akcjami Serce, które wykonują załogi 8 i 33 Bazy Lotnictwa Transportowego, żołnierze 3SLTr transportują pomoc humanitarną, wspierają Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, oddają krew w ramach akcji SpoKREWnieniSłużbą, a także realizują projekty związane z pomocą kombatantom i chorym dzieciom.

W pierwszych czterech miesiącach 2021 roku załogi 8BLTr wykonały już 19 lotów w ramach Akcji Serce, co jest bardzo dużą liczbą w porównaniu z 2020 r., w którym przez cały rok wykonano 25 misji o statusie „Hospital”.
Systematycznie, na pokładach statków powietrznych będących na wyposażeniu 3SLTr, w ramach pomocy humanitarnej, transportowane są artykuły pierwszej pomocy i codziennego użytku do różnych miejsc na świecie. 2021 r. rozpoczął się pracowicie: 1 stycznia lotnicy z 8BLTr dostarczyli pomoc do Chorwacji. Na pokładzie samolotu CASA C-295M przetransportowano namioty dla kilkuset osób, które utraciły domy w wyniku trzęsienia ziemi. Już kilka dni później załoga samolotu C-130E Hercules z 33BLTr dostarczyła koce, fartuchy operacyjne, ręczniki oraz prześcieradła do Iraku. W następnych miesiącach odbyły się loty z pomocą humanitarną do Libanu i Armenii.
Oprócz tego od ponad roku żołnierze Skrzydła zaangażowani są w walkę z koronawirusem. Na terenie 1BLTr powstał  i działa tymczasowy szpital covidowy, który może przyjąć do 250 pacjentów. W ramach walki z COVID-19 załogi grup poszukiwawczo – ratowniczych realizują misje MEDEVAC, wspierając Państwowe Ratownictwo Medyczne. Już kilkanaście lotów z pacjentami chorymi na COVID-19 mają na swoim koncie załogi śmigłowców, które każdego dnia pozostają w gotowości do wsparcia cywilnej służby zdrowia. Szczególną motywacją do wykonywania tych szczególnych lotów są dobre wiadomości o poprawie stanu zdrowia pacjentów, a także słowa podziękowania kierowane do personelu zaangażowanego w walkę o ludzkie życie.
Pomoc chorym dzieciom to również niezwykle ważny aspekt działania żołnierzy 3 Skrzydła. 16 lutego odbył się lot „Spełniamy marzenia”, podczas którego 8BLTr  zrealizowała marzenie chorej dziewczynki – lot samolotem wojskowym. Na upragniony lot wydał zgodę Dowódca Generalny RSZ. Kilkukrotnie na pokładach samolotów odbywały się także transporty chorych dzieci na operacje ratujące życie. Dla żołnierzy 3SLTr wszystkie te zadania mają szczególne znaczenie – przyczynią się do ratowania ludzkiego życia i zdrowia. A to największa i najcenniejsza nagroda.

Tekst: Luiza Wawrzyniak-Kozera, mjr Martyna Fedro-Samojedny
30.04.2021r.