None

Rosomaki w świnoujskim Porcie Wojennym

6 zdjęć w galerii
7 kwietnia, na okręty transportowo-minowe 8 Flotylli Obrony Wybrzeża załadowano sprzęt i zaokrętowano żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizowanej. W ramach wspólnych ćwiczeń Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych zostaną oni przetransportowani do portu w Szczecinie.
Dzięki ścisłej współpracy pomiędzy świnoujską 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża, a szczecińską 12 Brygadą Zmechanizowaną na pokłady ORP Kraków oraz ORP Poznań, ze składu 2 dywizjonu okrętów transportowo-minowych, zaokrętowano żołnierzy oraz załadowano pojazdy wojskowe. Po odcumowaniu od nabrzeża okręty obrały kurs na tor wodny Świnoujście-Szczecin. Sprzęt i żołnierze zostaną przetransportowani do portu w Szczecinie.

Głównym celem tego typu treningów jest praktyczne sprawdzenie możliwości i wariantów załadunku techniki wojskowej na okręt. W czasie ćwiczenia doskonalona jest metodyka wprowadzania pojazdów oraz procedury związane z bezpieczeństwem operacji transportowych. O ile dla marynarzy jest to rutynowe zadanie, o tyle dla żołnierzy Wojsk Lądowych jest to nowe doświadczenie.

Po zaparkowaniu pojazdów załoga zabezpieczyła sprzęt do morskiej podróży. Zaokrętowani żołnierze zostali zapoznani z okrętem, zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na pokładzie oraz przeszli podstawowe szkolenie z zakresu ratownictwa morskiego.
Tekst: kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski
Zdjęcia: 8. FOW
07.04.2021