None

Zawiszacy w rejonie zurbanizowanym

19 zdjęć w galerii
Żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej doskonalą elementy czarnej taktyki szturmując zajęte przez przeciwnika obiekty zwartej zabudowy. Walka w mieście jest niezwykle złożona i wymaga skrupulatnej synchronizacji.
18 listopada 2020 roku kompania zmechanizowana z 1 batalionu zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich realizowała zajęcia z taktyki w oparciu o opuszczoną Fabrykę Płyt Pilśniowych i Wiórowych w Ruciane Nida. Zawiszacy z Orzysza szkolili się z działania plutonu jako grupy szturmowej.

Zajęcia prowadzone były w dwóch blokach. W trakcie zajęć doskonalone były zarówno umiejętności indywidualne żołnierzy jak i działanie drużyn w czasie poruszania się i walki w terenie zurbanizowanym, przeszukiwanie budynków, procedury wejścia do pomieszczeń, a także działanie plutonu jako grupy szturmowej. Sprawdzono również dowódców plutonów i drużyn z reagowania na sytuacje awaryjne i nie planowe.

Główny nacisk w trakcie realizacji przez plutony zadania opanowania obiektu położony był na planowanie i synchronizację działań, odpowiednie wykorzystanie zasłon dymnych oraz użycie wozu bojowego do wsparcia piechoty w czasie zdobywania budynku.

19.11.2020r.
Tekst: kpt. Martyna Kupis
Foto: plut. Bartek Grądkowski, szer. Adrian Staszewski