None

Uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni w Pomiechówku

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: www.mon.gov.pl
30 lipca, szef ministerstwa obrony narodowej Mariusz Błaszczak wraz z zastępcą dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych generałem dywizji Stanisławem Czosnkiem uczestniczyli w uroczystości z okazji rocznicy egzekucji żołnierzy podziemia niepodległościowego w Forcie III Twierdzy Modlin w Pomiechówku.
- Przywracamy dziś pamięci tych, którzy zostali pomordowani. Oddajemy im hołd. Obiecujemy, że nie dopuścimy do tego, żeby zapomniano o nich. Obiecujemy, że nie dopuścimy do tego, aby ofiary nie były nazywane ofiarami, a kaci nie byli nazywani katami - mówił minister podczas uroczystości.

W lipcu 2019 minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o stworzeniu w Forcie III miejsca pamięci i udostępnieniu go zarówno dla badaczy, jak i dla osób, które chcą oddać cześć zamordowanym.

Zaapelował wówczas również do wszystkich, których losy w jakikolwiek sposób łączą się z obozem, o przekazywanie wszelkiego rodzaju pamiątek, memorabiliów, relacji i wspomnień.

- Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy opiekują się tym miejscem. Przede wszystkim Wojsku Polskiemu, ale także przedstawicielom Instytutu Pamięci Narodowej i przedstawicielom polskiego samorządu. Dziękuję, że to miejsce jest przywracane. Zobowiązuję się do tego, że to miejsce będzie miejscem upamiętnienia poległych za ojczyznę - podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON i Zastępca Dowódcy Generalnego RSZ w trakcie uroczystości złożyli kwiaty przy pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej oraz na mogiłach ofiar niemieckich zbrodni, które znajdują się w Forcie III Twierdzy Modlin.
***
Fort III Twierdzy Modlin w Pomiechówku jest jednym z największym na terenie województwa mazowieckiego miejscem niemieckich zbrodni popełnionych na obywatelach II RP – Polakach i Żydach.

Tekst i zdjęcia: www.mon.gov.pl
30.07.2020 r.