Ostatnie przygotowania do „Defender-Europe 20 Plus”

Ostatnie przygotowania do „Defender-Europe 20 Plus”

4 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. sierż. Patryk Cieliński
W Olesznie odbyła się odprawa dotycząca polsko-amerykańskiej współpracy przed ćwiczeniem Defender Europe 20, w której uczestniczyli przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i przedstawiciele Allied Rapid Reaction Corps.
Szkolenie międzynarodowe żołnierzy jest priorytetem. Warunki pandemii COVID-19 doprowadziły do modyfikacji ćwiczenia DEFENDER-Europe 20, ale już w czerwcu żołnierze ze Stanów Zjednoczonych i Polski będą współpracować podczas realizacji ćwiczenia w kompleksie poligonowym w Drawsku Pomorskim. Podczas odprawy omówiono z sojusznikami główne założenia przyszłego ćwiczenia oraz wspólne procedury, które już wkrótce będą realizowane podczas „Defender Europe 20 Plus” w obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku.

***
Od 5 do 19 czerwca odbędzie się zmodyfikowane polsko – amerykańskie ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 Plus. Łącznie w ćwiczeniu na poligonie w Drawsku Pomorskim weźmie udział około 6 000 żołnierzy, 100 czołgów i ponad 230 wozów bojowych. Ze strony amerykańskiej w ćwiczeniu weźmie udział około 4000 żołnierzy z Wysuniętego Dowództwa 1 Dywizji Kawalerii, z 2 Brygadowej Grupy Bojowej, z 3 Dywizji Piechoty oraz z 3 Brygady Lotnictwa Bojowego. Będą oni ćwiczyli z żołnierzami Wojska Polskiego z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa oraz 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii.

Tekst: por. Bartłomiej Kulesza
Zdjęcia: st. chor. sztab. Artur Walento , st. sierż. Patryk Cieliński
19.05.2020 r.