Ramię w ramię w walce z COVID-19

Ramię w ramię w walce z COVID-19

45 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. chor. szt. Rafał Mniedło
W przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa żołnierze Dowództwa Generalnego RSZ wspierają służby mundurowe podległe MSWiA i cywilną służbę zdrowia. Żołnierze patrolują granice wraz ze Strażą Graniczną oraz wspierają policjantów. Dostarczają transporty niezbędnego sprzętu i medykamentów do szpitali i punktów zarządzania kryzysowego. Personel medyczny wspiera cywilną służbę zdrowia. W laboratoriach stałych i mobilnym wykonywanych są setki testów diagnostycznych.
18 Dywizja Zmechanizowana to jedna z jednostek Dowództwa Generalnego RSZ zaangażowana w walkę z epidemią koronawirusa COVID-19. Żołnierze wspierają policjantów podczas kontroli osób przebywających w kwarantannie i dbają o bezpieczeństwo polsko-czeskiej granicy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej.
Na granicę polsko-czeską zostali skierowani żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Podhalańczycy z 22 Batalionu Piechoty Górskiej zabezpieczają zamknięte z przejścia graniczne w powiatach ząbkowickim i kłodzkim. Stacjonują na 16 posterunkach, które są ulokowane na odcinku o długości 203 kilometrów.
Patrolowanie granic to nie jedyne zadanie, jakie otrzymali podhalańczycy w związku z panującą epidemią. Żołnierze z 21 BSP wspólnie z policjantami opiekują się też osobami, które są objęte kwarantanną. Żołnierze i policjanci kontrolują osoby przebywające na terenie sześciu miast.
W działania związane z patrolowanie granic państwa od 2 kwietnia zaangażowana jest także 19 Brygada Zmechanizowana. Żołnierze działają na granicy wschodniej w powiatach bialskim, włodawskim, chełmskim, hrubieszowskim i tomaszowskim. Stacjonują na 9 posterunkach, które ulokowane są na odcinku o długości około 200 kilometrów.

11 Dywizja Kawalerii Pancernej zadania realizuje na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na ziemi lubuskiej.
Już blisko dwa tygodnie, żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wykonują zadania wsparcia Straży Granicznej na niemal całym lubuskim odcinku polsko-niemieckiej granicy. Zmotoryzowani zapewniają szczelność naszego terytorium, wykonując zadania patrolowo-wartownicze oraz regulacji ruchu na ponad stu kilometrowym odcinku.
Ubiegły tydzień to dla żołnierzy 17WBZ także zadania związane ze wsparciem Policjantów, z którymi wykonywali zadania w województwie dolnośląskim. Łącznie to aż siedem lokalizacji.
Wsparcie funkcjonariuszy Straży Granicznej w patrolowaniu granicy południowo-zachodniej Polski realizują także żołnierze 10 Brygady kawalerii Pancernej i 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Żołnierze wspierają Straż Graniczną zarówno na przejściach czynnych, jak też na „zielonej granicy”.
Do tych zadań dochodzą także zadania związane z transportem zaopatrzenia albo chorych, których trzeba przewieźć ze szpitali zakaźnych do innych placówek. Ratownicy są kierowani do punktów kontroli sanitarnej, a inni żołnierze czekają na sygnał od lokalnych władz.
W dywizji przygotowano także zbiorowe miejsca kwarantanny zarówno z myślą o żołnierzach, jak i cywilach.

Kilkuset żołnierzy 12 Dywizji Zmechanizowanej także wspiera policjantów, pograniczników i celników w ochronie zachodniej granicy kraju. Wojskowi patrolują ponad stukilometrowy odcinek.
Żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej utworzyli Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe, w którego skład weszło kilkuset żołnierzy, głównie z 12 Brygady. Są także wojskowi z 1 Regionalnej Bazy Logistycznej, 14 Brygady OT, 15 Wojskowego Oddziału Gospodarczego oraz 4 pułku chemicznego.
Na odcinku 123 km od Myśliborza Wielkiego do Osinowa Dolnego żołnierze Błękitnej Brygady zorganizowali posterunki stałe oraz patrole mobilne. Wojskowi wzmocnili także duże przejścia graniczne np. w Kołbaskowie i Krajniku Dolnym. Cały czas współpracują z pogranicznikami, policjantami, celnikami oraz funkcjonariuszami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Działania 12 Dywizji wzdłuż granicy to jednak nie wszystko. Żołnierze udzielają także pomocy medycznej. Dwie wojskowe karetki wraz z medykami zostały oddelegowane do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Transportują pacjentów z podejrzeniem koronawirusa z całego województwa zachodniopomorskiego.
Żołnierze oraz pracownicy „Błękitnej” Brygady gromadzą także ogólnodostępne, ale bardzo przydatne przedmioty codziennego użytku.

Żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej dbają o bezpieczeństwo granic na terenach województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Wojskowi z 15 Brygady Zmechanizowanej wspierają pograniczników na granicy z Białorusią, na odcinku ponad 180 kilometrów, działając na 12 posterunkach. Na granicy z Litwą Zawiszacy zabezpieczają 2 posterunki.

Podobne zadania wykonują żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej. Już w pierwszych dniach narastającego zagrożenia spadochroniarze podjęli działania w ramach wojskowego zgrupowania zadaniowego na terenie Krakowa, gdzie pomagali w organizowaniu miejsc kwarantanny na terenie Szpitala Uniwersyteckiego CM UJ. Żołnierze rozszerzyli zakres wsparcia administracji publicznej i rozpoczęli wspólną służbę z Policją na rzecz wsparcia Straży Granicznej na południu kraju – na odcinku granicy polsko-słowackiej i polsko-czeskiej, na obszarze województw śląskiego i małopolskiego. Do najważniejszych zadań żołnierzy należy prowadzenie działalności patrolowej, obserwacji oraz udziału w pełnieniu służby na posterunkach. Służbę, we współpracy z funkcjonariuszami SG podjęli żołnierze 6 batalionu dowodzenia, oraz 6, 16 i 18 batalionu powietrznodesantowego. Oprócz powyższych działań Spadochroniarze 6BPD wsparli także Policję w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny przez społeczeństwo. Żołnierze i funkcjonariusze realizują wspólne patrole na terenie woj. małopolskiego, m.in. w Krakowie, Tarnowie i Miechowie.
Ratownicy z Zespołu Zabezpieczenia Medycznego 6 batalionu logistycznego 6 Brygady Powietrznodesantowej, z uwagi na potrzeby jakie występują w placówkach medycznych regionu z własnej inicjatywy, własnych środków oraz wolnym czasie, wykonali kilkadziesiąt sztuk przyłbic i przekazali je do Oddziału Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego, Stacji Krwiodawstwa w Myślenicach oraz do jednej z Podstacji Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Tekst: Wydział Działań Komunikacyjnych DG RSZ
Zdjęcia: Zespół Reporterski Combat Camera DO RSZ, 6blog, por. Jakub Szyndlar, kpt. Błażej Łukaszewski, ppor. Angelika Korkosz, mjr Marek Nabzdyjak, st. szer. Natalia Wawrzyniak, st.chor.szt. Rafał Mniedło, kpt. Katarzyna Tyszko