Wojskowi medycy wspierają służbę zdrowia

Wojskowi medycy wspierają służbę zdrowia

6 zdjęć w galerii
Z każdym dniem rośnie zaangażowanie Wojska Polskiego w walkę z koronawirusem, do działania wkroczyli także wojskowi ratownicy medyczni.
„Niewidzialny”, lecz bardzo niebezpieczny wróg, czyli koronawirus stale rozprzestrzenia się, dlatego Wojsko Polskie coraz bardziej angażuje się w działania zmierzające do zminimalizowania tego zagrożenia.
W związku z tym na Pomorzu Zachodnim zorganizowano Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe, które podlega pod Dowódcę 12 Brygady Zmechanizowanej. W jego skład weszli zarówno żołnierze „Błękitnej” Brygady, jak i innych jednostek wojskowych.
Niezwykle istotne zadania realizowane są przez wojskowych medyków. Żołnierze m. in. 15 Wojskowego Oddziału Gospodarczego ze Szczecina, jak i żołnierz oraz pracownik cywilny 1 Regionalnej Bazy Logistycznej z Wałcza wraz z pojazdami medycznymi już kilka dni temu zasilili WZZ w Szczecinie, aby być w gotowości do działania.
W czwartek 19 marca br. medycy udali się do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, aby nawiązać współdziałanie z publiczną służbą zdrowia. Najpierw odbyli szkolenie stanowiskowe, szkolenie z BHP i dezynfekcji, aby wspomóc ratowników szczecińskiego WSPR przede wszystkim w transporcie pacjentów.

Swoją postawą oraz zaangażowaniem wojskowi medycy dają kolejny przykład jak bardzo Wojsku zależy na wspieraniu wszelkich działań ukierunkowanych na walkę z koronawirusem.
Personel medyczny całych Sił Zbrojnych RP wspiera cywilną służbę zdrowia. Pomoc jest świadczona m.in. w przygotowaniu szpitali jednoimiennych przekształcanych w zakaźne. Ponadto ratownicy medyczni wspierają SG na przejściach w realizacji zadań.

Tekst i zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski
26.03.2020 r.