None

Combat Life Saver w 12 Brygadzie

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski
Kursy ratownika pola walki mają ogromne znaczenie we współczesnym szkoleniu, dlatego żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej systematycznie realizują w oparciu o posiadaną bazę szkoleniową.
Wspomniany kurs, czyli "Combat Life Saver" powstał na bazie doświadczeń armii amerykańskiej. Jego celem jest specjalistyczne przygotowanie żołnierzy z teorii oraz praktyki, w tym dowodzenia drużyną z bardzo realną pozoracją pola walki, aby żołnierze byli zdolni do udzielania zaawansowanej pomocy medycznej.

Z tego powodu skierowany jest przede wszystkim dla żołnierzy wyznaczonych do udziału w misjach zagranicznych, gdzie w każdym kontyngencie muszą być żołnierze posiadający certyfikat ukończenia CLS-u.

Obecnie żołnierze 12 Brygady wykonują zadania na misjach w Afganistanie i Libanie, a kolejni przygotowują się do II oraz III zmiany PKW UNIFIL. Powyższe kursy są więc realizowane systematycznie przez ratowników medycznych 12 Brygady oraz przy wsparciu wykwalifikowanych żołnierzy z innych jednostek wojskowych, aby jak najlepiej przygotować kolejne kontyngenty.


Tekst i zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski