Zawsze tam gdzie jesteśmy potrzebni

Zawsze tam gdzie jesteśmy potrzebni

13 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: por. Bartłomiej Kulesza
Żołnierze Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych realizują zadania wsparcia działań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Prezydent RP Andrzej Duda, w uzgodnieniu z Premierem i po konsultacjach z ministrami: Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji, postanowił o wsparciu Straży Granicznej przez pododdziały Sił Zbrojnych RP. Tymczasowo przywrócono kontrolę graniczną oraz ograniczono ruch graniczny.

Żołnierze Wojska Polskiego wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej patrolują granice państwa. Głównym celem działań jest minimalizacja ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii na terytorium Polski. Do najważniejszych zadań żołnierzy należy prowadzenia działalności patrolowej, obserwacji oraz udziału w pełnieniu służby na posterunkach, a także rozbudowa inżynieryjna posterunków granicznych.

Żołnierze z 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego zabezpieczają granicę w Świnoujściu. W ramach kontroli ruchu granicznego, 22 karpacki batalion piechoty górskiej wystawia dwuosobowe posterunki w Kotlinie Kłodzkiej. Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej także wspierają działania administracji publicznej. W związku ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia zachorowań spowodowanych zakażeniem koronawirusem, żołnierze pomagali w organizowaniu miejsc do kwarantanny w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, a w związku z przywróceniem tymczasowej kontroli granicznej, spadochroniarze 6BPD rozszerzyli zakres wsparcia administracji publicznej i wspierają także działania Straży Granicznej na obszarze województw śląskiego i małopolskiego. 1 Pułk Saperów z Brzegu wspiera służby na granicy z Czechami i Słowacją.

Żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej wykonują zadania w przygranicznych powiatach województw lubuskiego i dolnośląskiego w miejscach wskazanych przez przedstawicieli Straży Granicznej. Żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej wspierają Straż Graniczną w zapewnieniu szczelności granic na mostach kolejowych w Kunowicach oraz Kostrzynie. Łącznie wystawiają piętnaście posterunków. Ponadto żołnierze wspierają pograniczników, wspólnie z policjantami, zabezpieczając obszar pomiędzy przejściami granicznymi na granicy oraz przeciwdziałając przemieszczaniu się osób chcących ominąć kontrole graniczną i sanitarną. Wszystkie te działania mają na celu minimalizację ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii koronawirosa wewnątrz kraju.

Żołnierzy w działaniach wspierają Wojewódzkie Sztaby Wojskowe oraz żołnierze Brygad Obrony Terytorialnej.

Tekst: mjr Magdalena Busz
Zdjęcia: por. Bartłomiej Kulesza, st. chor. Szt. Rafał Mniedło, st. kpr. Mariusz Bieniek, st. szer. Szymon Dobija, 22bpg