Szkolenie poligonowe  podhalańczyków

Szkolenie poligonowe podhalańczyków

4 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: ppor. Angelika Korkosz
Trwa szkolenie żołnierzy z 5 batalionu Strzelców Podhalańskich na poligonie w Nowej Dębie. Jego celem jest m.in. doskonalenie umiejętności prowadzenia ognia.
Podhalańczycy realizują szkolenie poligonowe przez 3 tygodnie. Wykonują strzelania bojowe z broni strzeleckiej oraz wozów bojowych. Szkolą się z zakresu walki wręcz oraz zielonej taktyki. Szkolenie realizowane jest w warunkach zbliżonych do realiów pola walki.

Żołnierze mają okazję przejść szkolenie BLOS. Jest to nowatorskie rozwiązanie wprowadzone w 5 batalionie strzelców podhalańskich, którego celem jest m.in. opanowanie umiejętności szybkiej odpowiedzi na zagrożenie, nawet w trakcie marszu. System szkolenia, nazwany BLOS, skrót od broń, lufa, otoczenie, spust. Broń – każdą broń traktować jako załadowaną do momentu sprawdzenia, Lufa – skierowana tylko w cel, Otoczenie – przed oddaniem strzału sprawdzenie przestrzeni w okolicy celu, Spust – palec na języku spustowym tylko w chwili oddania strzału. Te cztery elementy mają istotne znaczenie w bezpiecznym posługiwaniu się bronią i tymi zasadami musi kierować się każdy żołnierz w czasie obcowania z bronią.

Szkolenie poligonowe potrwa do 13 marca br.

Tekst i zdjęcia: ppor. Angelika Korkosz
11.03.2020 r.