Volcano

Volcano

13 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. chor. sztab. Rafał Mniedło
Na terenie pasa taktycznego Joanna w Żaganiu, 9 marca br. odbyło się wspólne szkolenie żołnierzy polskich oraz stacjonujących w Świętoszowie amerykańskich żołnierzy z 2ABCT (Armored Brigade Combat Team), które skoncentrowało się wokół amerykańskiego systemu minowania narzutowego "Volcano".
- Rozpoczęty przez nas rok temu cykl szkoleń z udziałem amerykańskich elementów inżynieryjnych stacjonujących w Polsce, na temat amerykańskiego systemu minowania narzutowego "Volcano", przyniósł biorącym w nim polskim żołnierzom wiele korzyści oraz miał duży wpływ na rozwój naszych zdolności w minowaniu narzutowym. - mówił podpułkownik Remigiusz Michoń z Oddziału Zarządu Szkolenia Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego RSZ.

Ze strony polskiej w szkoleniu udział wzięli przedstawiciele z jednostek inżynieryjnych z całej Polski, specjalizujący się w działaniach z minowania. Ponadto mieli oni także okazję zapoznać się z pozostałym sprzętem inżynieryjnym, jakim dysponują żołnierze 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (2ABCT). Punktem kulminacyjnym szkolenia było realne wykonanie narzutowego pola minowego z wykorzystaniem min szkoleniowych.

- Mamy tutaj możliwość obserwacji działania innej armii oraz wykorzystania przez nich swojego systemu, który w swoich założenia jest zbliżony do naszego. Takie szkolenie pozwala na bardzo interesującą i niosącą dużą dawkę wiedzy i wymianę doświadczeń. - podsumował porucznik Andrzej Dobrzyński, z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Tekst i zdjęcia: st. chor. sztab. Rafał Mniedło
10.03.2020 r.