Logistyczny wymiar międzynarodowego Defendera

Logistyczny wymiar międzynarodowego Defendera

11 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: szer. Piotr Pytel
„Logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym” – każdy żołnierz zna to powiedzenie i każdy żołnierz uczestniczący w międzynarodowym ćwiczeniu pk. DEFENDER-Europe 20 w pełni zgodzi się z tym.
Od zarania dziejów tam, gdzie podążały wojska, tam zawsze towarzyszyły tabory różnorodnego sprzętu i zaopatrzenia. Już w czasach starożytnych jeden z najznakomitszych teoretyków wojskowości Sun Tzu stwierdził, że „… armia zginie, jeśli nie ma zaopatrzenia, jeśli nie ma żywności”.

Ogromną rolę logistyki wojskowej potwierdzają również współczesne ćwiczenia i szkolenia poligonowe na płaszczyźnie narodowej, ale jeszcze dobitniej na płaszczyźnie międzynarodowej. Odpowiednim tego przykładem jest ćwiczenie DEFENDER-Europe 20, w którym przewidziano udział ponad 37000 żołnierzy z 18 państw. Podczas sojuszniczego współdziałania zaplanowanego m. in. na terenie Polski są wykorzystywane zarówno czołgi, wozy bojowe i transportery opancerzone, jak również specjalistyczny sprzęt logistyczny.

Zanim jednak pododdziały przystąpią do wykonywania zadań taktycznych, w pierwszej kolejności logistycy realizują wielką operację przemieszczenia bojowego sprzętu do Europy, w tym do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Na terenie tego największego poligonu w Europie organizowane są właśnie wielkie sojusznicze obozowiska, punkty tankowania, miejsca wydawania posiłków, a także obsługi oraz remontu sprzętu.

Z tego powodu żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej, Wojskowej Komendy Transportu ze Szczecina oraz CSWL Drawsko z każdym dniem coraz bardziej zacieśniają współpracę z sojusznikami, aby wszystkie przedsięwzięcia logistyczne przebiegały wzorcowo. Dodatkowo polscy żołnierze mają niebywałą okazję do porównania procedur oraz struktur w innych armiach, a także doskonalenia międzynarodowego współdziałania.

Warto jeszcze podkreślić, że gdy w maju br. żołnierze zakończą część taktyczną ćwiczenia to trzeba będzie przystąpić jeszcze do obsługi sprzętu oraz przygotowania go do ponownego transportu i przemieszczenia do macierzystych garnizonów. Przed nimi będzie więc jeszcze jedno ogromne wyzwanie, a gdy ostatni żołnierz i pojazd opuszczą ośrodki szkoleniowe, wtedy dopiero będzie można powiedzieć, że międzynarodowe ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 dobiegło końca.

Tekst: kpt. Błażej Łukaszewski
Zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski, szer. Piotr Pytel
07.03.2020 r.