„Military Ski Patrol” i szkolenie lawinowe 1 batalionu strzelców podhalańskich

„Military Ski Patrol” i szkolenie lawinowe 1 batalionu strzelców podhalańskich

10 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: 21BSP
Żołnierze plutonu rozpoznawczego 1 batalionu strzelców podhalańskich w dniach 24-28.02.2020 r. realizowali w Tatrach szkolenie lawinowe. W tym samym terminie wzięli udział w w zawodach „Military Ski Patrol”.
Żołnierze plutonu rozpoznawczego 1 batalionu strzelców podhalańskich w dniach 24-28.02.2020 r. realizowali w Tatrach szkolenie lawinowe. W ramach zajęć żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich doskonalili swoje umiejętności w zakresie poprawnego użytkowania sprzętu lawinowego – detektorów, sond lawinowych oraz łopat śnieżnych. Z pozoru proste czynności okazały się wymagające, poszukiwania osób zasypanych to przede wszystkim praca zespołowa, wymagająca zgrania i regularnych ćwiczeń. Osoba zasypana lawiną znajduje się pod śniegiem ważącym średnio ponad tonę. Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych instruktorów TOPR, a sam kur miał bardzo intensywny przebieg.

W trakcie kursu duży nacisk położono na naukę odpowiedniego zaplanowania, przygotowania i realizacji górskich szkoleń, by zminimalizować prawdopodobieństwo wypadków. Szacowanie ryzyka, ocena warunków atmosferycznych i terenowych, dostosowanie tras do możliwości psychofizycznych członków zespołu, plany alternatywne – to tylko niektóre z czynników, które należy rozpatrzyć w trakcie planowania szkolenia w warunkach wysokogórskich.

Reprezentacja 1 batalionu strzelców podhalańskich, w dniach 24-28.02.2020 roku wzięła także udział w zawodach „Military Ski Patrol” w Szklarskiej Porębie. Oprócz podhalańczyków, w zawodach udział wzięły także reprezentacje żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy ze Straży Granicznej, Policji oraz reprezentacje zagranicznem.in. z USA, Ukrainy i Czech.

Celem zawodów było sprawdzenie umiejętności działania żołnierzy i funkcjonariuszy w terenie górskim w zimie. W czasie 48 godzin zespoły, z wykorzystaniem zimowego sprzętu specjalistycznego, wykonywały zadania na punktach kontrolnych, między innymi: marsz na czas z obciążeniem w terenie wysokogórskim na nartach ski-tourowych, nawigacja w terenie przygodnym, techniki survivalowe, ratownictwo lawinowe, ewakuacja rannego na improwizowanym toboganie, TCCC, techniki alpinistyczne, strzelanie w terenie przygodnym, budowa schronień w śniegu, zjazd narciarski w zespole w terenie przygodnym, asekuracja i autoratownictwo w zespole w terenie lodowcowym. Jedyne w tej formule przedsięwzięcie służb mundurowych w Polsce i przeznaczone dla specyficznej grupy pasjonatów wojska i gór.

***
„Military Ski Patrol 2020- CHALLENGE” jest przeznaczony dla zespołów składających się z żołnierzy jednostek wojskowych oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji oraz innych służb bezpieczeństwa publicznego. Pierwszeństwo udziału posiadają oficjalne reprezentacje jednostek organizacyjnych wojska oraz państwowych służb bezpieczeństwa publicznego.
„MILITARY SKI PATROL 2020 - CHALLENGE” nawiązują w swojej formule do przedwojennych zawodów „Military Patrol”, które były rozgrywane jako oficjalna dyscyplina na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku.
W czasie 48 godzinnego działania z wykorzystaniem zimowego sprzętu specjalistycznego zespoły będą musiały wykonać zadania na punktach kontrolnych. Limit zespołów to 25 (zespół składa się z czterech zawodników oraz kapitana reprezentacji, który nie bierze udziału w działaniu).

Zdjęcia: 21BSP
05.03.2020 r.