Kolejni sojusznicy w drodze na Defendera

Kolejni sojusznicy w drodze na Defendera

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: szer. Piotr Pytel
Transport sojuszniczego sprzętu na poligon drawski nabiera rozpędu. To przykład międzynarodowego współdziałania w ramach ćwiczenia DEFENDER-Europe 20.
Od piątku (28 lutego br.) z terytorium Niemiec do Polski, w ramach ćwiczenia DEFENDER-Europe 20, przybywają kolumny sojuszniczego sprzętu wojskowego. Większość transportów kolejowych i drogowych odbywa się wieczorem i w nocy, jednak zdarzają się również przejazdy w dzień.

W środę 4 marca, kilkadziesiąt niemieckich pojazdów przekroczyło granicę państwową w Kołbaskowie, skąd Wojskowa Komenda Transportu ze Szczecina zabezpieczała ich przejazd na poligon drawski.

W poprzednich dniach, tuż po przekroczeniu granicy kilka kolumn wjechało także do Szczecina, gdzie na terenie 12 Brygady Zmechanizowanej, pojazdy zostały zatankowane przed dalszą podróżą w głąb kraju. To okazja dla mieszkańców Pomorza Zachodniego, żeby zobaczyć jaki sprzęt do Polski na ćwiczenie przywożą Sojusznicy.

Przemieszczenie sprzętu z zachodniej Europy na poligony do Polski jest logistycznym wyzwaniem. Do zabezpieczenia DEFENDER-Europe 20 siły zbrojne zaangażują swój potencjał logistyczny w łącznej liczbie niemal 10 000 żołnierzy.

Polska ma bogate doświadczenie w przyjmowaniu wojsk sojuszniczych na swoim terytorium. Skala tego ćwiczenia wymaga zaangażowania zarówno organów wojskowych jak i władz lokalnych w województwach, które przyjmować będą żołnierzy i sprzęt sojuszników.

Zdjęcia: kpt. Błażej Łukaszewski, szer. Piotr Pytel