Ćwiczenie Ex Northern Sojourn w Kanadzie

Ćwiczenie Ex Northern Sojourn w Kanadzie

12 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: 25BKPow
Żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej biorą udział w ćwiczeniu Ex Northern Sojourn w Kanadzie.
Przed żołnierzami 25Brygady Kawalerii Powietrznej ogromne wyzwanie. W temperaturze zbliżonej do arktycznej kawalerzyści biorą udział w ćwiczeniu Ex Northern Sojourn w Kanadzie. To prawdziwy poligon przetrwania. Żołnierze uczą się nie tylko działania w nieznanym terenie i surowym klimacie.

Do udziału w szkoleniu wyznaczono żołnierzy 7bkpow z 25 BKPow. Organizatorem ćwiczeń jest 5. Dywizja Kanadyjska. Główna baza szkolenia znajduje się w miejscowości Happy Valley-Goose Bay na terenach Nowej Fundlandii i Labradoru. Oprócz kanadyjskich gospodarzy i Polaków ćwiczą żołnierze ze Stanów Zjednoczonych i Australii.

Kawalerzyści, po przybyciu do bazy, doposażeni zostali w etatowy sprzęt i uzbrojenie jednostki kanadyjskiej spełniający wymogi przetrwania w warunkach arktycznych. Następnie przeszli podstawowy kurs walki w warunkach zimowych, przed nimi zasadnicza faza ćwiczenia – prowadzenie działań taktycznych. Żołnierze do kraju wrócą w pierwszej połowie marca. Jest to już kolejne ćwiczenie żołnierzy 25BKPow w Kanadzie.

Tekst: kpt. Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska
Zdjęcia: 25BKPow