Awanse generalskie

Awanse generalskie

20 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz
Akty mianowania oficerom Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wręczył w niedzielę na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego podczas Centralnych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mianował ośmiu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie, w tym sześciu z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

„Generalska gwiazdka to zobowiązanie do służby ojczyźnie z jak największym zaangażowaniem. To, że otrzymaliście nominacje właśnie dziś pokazuje jaka postawa jest oczekiwana od żołnierzy, a w szczególności od generalicji” – mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na stopień generała broni mianowany został I zastępca dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji pilot Jan Śliwka.

Do stopnia generała dywizji został awansowany inspektor rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał brygady Sławomir Owczarek.

Na stopień generała brygady zostali mianowani czterej pułkownicy:
• dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej Grzegorz Grodzki,
• dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych Sławomir Mąkosa,
• dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego Wojciech Pikuła,
• dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej Arkadiusz Szkutnik.

"Gratuluję (…) generałom. Dziękując im za służbę podkreślałem, że generalska gwiazdka, czy to ta pierwsza, oznaczająca wejście do korpusu generalicji, czy kolejna, to zobowiązanie do służby ojczyźnie jak najlepiej, jak najwierniej i z jak największym zaangażowaniem. To, że otrzymaliście nominacje właśnie dziś stanowi znak tego, jaka postawa oczekiwana jest od polskich żołnierzy, oficerów, a w szczególności od generalicji" – dodał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.


Tekst: mjr Magdalena Busz
Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz
02.03.2020 r.