Ćwiczenia okrętów na morzu

Ćwiczenia okrętów na morzu

16 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Michał Pietrzak
Do Portu Wojennego w Gdyni powróciły okręty, które od poniedziałku, 10 lutego, operowały na wodach Bałtyku w ramach szkolenia morskiego.
Jednostki, przy współpracy z lotnictwem Marynarki Wojennej przeprowadziły zadania ogniowe z faktycznym użyciem uzbrojenia.

Główne zadania wykonywane przez szkolące się na morzu jednostki polegały na prowadzeniu operacji zwalczania okrętów podwodnych oraz celów nawodnych i powietrznych. To typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych. Załogi okrętów realizowały zadania ogniowe do celów morskich i powietrznych, strzelania torpedowe oraz symulowane ataki rakietowe. Równolegle do zadań typowo bojowych załogi okrętów doskonaliły obronę przeciwawaryjną polegającą na walce z pożarami i z przebiciami kadłuba. Operacje lotnicze, we współdziałaniu z siłami okrętowymi, prowadziły statki powietrzne z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W trakcie działań okręty bojowe wspierane były przez jednostki zabezpieczenia, dzięki czemu mogły zaopatrywać się na morzu oraz w wyznaczonych punktach bazowania bez konieczności powrotu do portu macierzystego.

Zadania ogniowe zostały poprzedzone załadunkiem uzbrojenia artyleryjskiego i broni podwodnej zrealizowanym przy wsparciu zespołu technicznego Komendy Portu Wojennego Gdynia.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch
Zdjęcia: kpr. mar. Anna Sech, Michał Pietrzak, załoga ORP Piorun, kmdr ppor. Radosław Pioch
14.,02.2020 r.