None

Lot po życie

1 zdjęcie w galerii
Autor zdjęcia: Bartek Bera
Drugi raz w tym roku 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego zrealizowało Akcję Serce.
30 stycznia br. „lot po życie” wykonała załoga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa. Przetransportowała personel medyczny oraz organy do przeszczepienia samolotem CASA C-295M po trasie Kraków – Mirosławiec – Warszawa – Kraków. Samolot wystartował z Krakowa o godzinie 12:23, a powrócił na macierzyste lotnisko o 16:15.

To druga w tym roku akcja Serce. Pierwszą, dziesięć dni wcześniej, zrealizowali lotnicy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego. W ubiegłym, 2019 roku, załogi 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego wykonały aż 25 Akcji Serce, za co Dowódca Skrzydła płk pil. dr inż. Krzysztof Cur odebrał z rąk prof. dr. hab. n. med. Mariana Zembali, Dyrektora Naczelnego Śląskiego Centrum Chorób Serca (SCCS), wyróżnienie „Tak dla Transplantacji”. Jest to statuetka Fundacji SCCS przyznawana za pomoc w ratowaniu chorych oraz wspieranie ośrodków transplantacyjnych w Polsce.

Każda szczęśliwie zrealizowana Akcja Serce przyczynia się do uratowania nie jednego, ale co najmniej kilku ludzkich żyć. Prof. Zembala w liście do płk. Cura podkreślił, że w 2019 roku w SCCS, dzięki wsparciu wojskowych lotników, dokonano 70 transplantacji serca oraz 46 transplantacji płuc u dorosłych i dzieci, co daje rekordowy wynik w skali Europy.

Na potrzeby Akcji Serce w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego codziennie w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie.

Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcie: Bartek Bera