None

Jest w Stonawie mogiła

23 zdjęć w galerii
27 stycznia w czeskiej Stonawie uczczono pamięć ofiar konfliktu zbrojnego o Śląsk Cieszyński poległych w styczniu 1919 roku. Uroczystość zorganizowało Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego.
Przy pomniku poległych żołnierzy 12. i 8. Pułku Piechoty przywitał przybyłych na uroczystość gości przedstawiciel stonawskiego Koła PZKO Bohdan Prymus. Byli wśród nich I radca Ambasady RP w Pradze Antoni Wręga, konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, attaché obrony Ambasady RP w Pradze płk Jarosław Przybysławski. dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, dr. bab. Paweł Hut, przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Wojskową asystę honorową w umundurowaniu wojsk podhalańskich wystawił 5. Batalion Dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera z Krakowa. Na uroczystość licznie przybyły również delegacje zaolziańskich organizacji.

– Dziś chylimy czoła przed tamtymi obrońcami ojczyzny – mówił Bohdan Prymus, przypominając stonawskie ofiary konfliktu zbrojnego przed 101 laty – jak zresztą przed wszystkimi, którzy z bronią w ręku walczyli o wolność i niepodległość. Bo Stonawa to symbol spełnionego obowiązku, rzetelności, patriotyzmu, a przede wszystkim odwagi, by stanąć w obronie rzeczy i wartości, które są najcenniejsze.

I radca Ambasady RP w Pradze Antoni Wręga powiedział: „nie jestem tutaj po to, żeby podgrzewać nacjonalistyczne nastroje, tylko po to, żeby łagodzić je. Ambasada robi wszystko, aby stosunki Rzeczpospolitej Polskiej z Republiką Czeską były jak najlepsze” – zapewnił radca Antoni Wręga.

W dalszej części uroczystości wybrzmiał apel poległych, a dla uczczenia pamięci poległych i pomordowanych polskich żołnierzy i milicjantów oddano salwę honorową.  Kapelan Straży Granicznej oraz przedstawiciel kościoła ewangelickiego zmówili modlitwę. Złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów zakończyła się pierwsza część uroczystości.

Druga część uroczystości miała miejsce w Domu Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego, gdzie przygotowana została przez Ośrodek Dokumentacyjny Kongresu Polaków wystawa rocznicowa „Jest w Stonawie mogiła”, uzupełniona o kroniki, zdjęcia i dokumenty zgromadzone przez mieszkańców Stonawy.

W styczniu 1919 r. na Śląsku Cieszyńskim miał miejsce konflikt zbrojny czechosłowacko–polski. W historii tego konfliktu, podczas ofensywy czechosłowackiej 26 stycznia 1919 r. w Stanowie pojmano i zamordowano dwudziestu żołnierzy polskich z 12 i 8 Pułku Piechoty.

Tekst: ppłk Arkadiusz Łebkowski
Zdjęcia: st. szer. Paweł Kapuśniak
27.01.2020 r.