Odprawa przed Defender Europe 20

Odprawa przed Defender Europe 20

15 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz
W czwartek, 30 stycznia w Warszawie odbyła się odprawa dotycząca polsko-amerykańskiej współpracy przed ćwiczeniami Defender Europe 20, w której uczestniczyli: dowódca generalny RSZ generał Jarosław Mika, Georgette Mosbacher ambasador USA w Polsce, generał Rajmund Andrzejczak szef Sztabu Generalnego WP, generał dywizji Joe Jarrard zastępca dowódcy Sił Lądowych USA w Europie.
- W Defender Europe 20 i serii ćwiczeń połączonych weźmie udział prawie 37 tysięcy żołnierzy z 18 krajów, 20 tysięcy zostanie przerzuconych na nasz kontynent bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych. Polska aktywnie uczestniczy w ćwiczeniu. Nasz wkład to nie tylko ponad 2 tys. żołnierzy i ciężki sprzęt, lotnictwo, infrastruktura drogowa, kolej czy porty, to również bardzo liczna grupa z sektora cywilnego i pozostałych służb, takich jak Policja, Straż Graniczna czy Straż Pożarna – mówił szef MON podczas odprawy.

Ćwiczenie Defender Europe 20 to największe od 25 lat międzynarodowe ćwiczenie wojskowej w Europie. Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo Armii USA w Europie i pomimo, że nie jest to cwiczenie NATO – bierze w nim udział wiele krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ćwiczenie ma charakter defensywny.

- W trakcie ćwiczenia ze Stanów Zjednoczonych do Europy zostanie przerzuconych blisko 20 tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz około 20 tysięcy jednostek sprzętu. 37 tysięcy żołnierzy z osiemnastu krajów, w tym ponad 2 tysiące polskich, będzie podczas przerzutu korzystało z polskiej sieci kolejowej, portów morskich, lotnisk i dróg. – podsumował generał Jarosław Mika.

Dowódca Generalny RSZ podkreślił, że ćwiczenie Defender Europe 20 powiązane jest z szeregiem innych ćwiczeń, w których weźmie udział ponad 2 tysiące polskich żołnierzy m. in. z 12 Brygady Zmechanizowanej, 9 Brygady Kawalerii Pancernej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód, Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Ćwiczenie Defender Europe 20 podkreśla determinację Stanów Zjednoczonych do obrony europejskich sojuszników i partnerów oraz podkreśla zaangażowanie USA w misję i bezpieczeństwo NATO. Skala Defender Europ 20 to wielkie wyzwanie mobilizujące do działania zarówno organy wojskowe wielu szczebli dowodzenia, to również nastawienie na efektywną współpracę z władzami lokalnymi w województwach. Bardzo ważnym aspektem ćwiczenia jest współpraca cywilno-wojskowa dlatego też podczas odprawy część ekspercka poświęcona była koordynacji współpracy cywilnej i wojskowej podczas ćwiczenia Defender Europe 20 pomiędzy stroną polską i amerykańską oraz sprawom przemieszczenia wojsk amerykańskich przez terytorium RP.

***
DEFENDER-Europe 20 jest międzynarodowym ćwiczeniem organizowanym przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie (USAREUR). Łącznie udział w tym i licznych połączonych ćwiczeniach weźmie około 37 000 żołnierzy z 18 państw. Jednym z państw- gospodarzy jest Polska. Polski wkład w ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 to, m.in. ponad 2 tysiące, żołnierzy, ciężki sprzęt, lotnictwo, poligony i infrastruktura drogowa.
Będzie to największy przerzut sił wielkości dywizji, w pełnej gotowości bojowej ze Stanów Zjednoczonych do Europy od 25 lat. Przybędzie 20 000 amerykańskich żołnierzy. Głównym celem DEFENDER- Europe 20 jest zwiększenie gotowości do działania w sytuacji kryzysowej poprzez sprawdzenie nie tylko zdolności armii USA do szybkiego przerzutu dużej liczby żołnierzy i sprzętu z USA, ale również gotowości państw-gospodarzy do ich przyjęcia.
Ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 - "w pigułce":
- 20 000 amerykańskich żołnierzy z kontynentu amerykańskiego przerzuconych do Europy
- 13 000 sztuk sprzętu z przygotowanych zapasów armii USA w Europie
- 9 000 amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Europie
- 7 000 żołnierzy Armii Gwardii Narodowej USA z 12 stanów:
• Arizona
• Connecticut
• Idaho
• Kentucky
• Maryland
• Michigan
• Missisipi
• Nowy Jork
• Pensylwania
• Karolina Południowa
• Tennessee
• Virginia
- 4000 km przejechanych 12 trasami przemieszczania
- 750 żołnierzy rezerwy armii amerykańskie
- 6 powiązanych ćwiczeń amerykańskich:
• Allied Spirit XI
• Dynamic Front
• Joint Warfighting Assessment
• Saber Strike
• Swift Response
• Trojan Footprint
- 4 miejsca składowania sprzętu armii USA w Belgii, Niemczech i Holandii.

Więcej informacji na temat ćwiczenia: wojsko-polskie
Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz