Doskonałe wyszkolenie priorytetem „Dwunastki”

Doskonałe wyszkolenie priorytetem „Dwunastki”

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. chor. sztab. Artur Walento
12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana stawia na nowoczesny sprzęt i rozwój infrastruktury szkoleniowej.
Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generał dywizji Maciej Jabłoński zapoznał się z pracami nad kolejnym symulatorem pola walki dla „Dwunastki”. Żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej już niedługo będą mogli doskonalić swoje umiejętności strzeleckie na najnowocześniejszym w Wojsku Polskim, trenażerze „śnieżnik”.

Symulator uzupełnia tradycyjne szkolenie ogniowe. Cyfryzacja pozwala wykreować nieograniczoną liczbę scenariuszy ćwiczeń w różnych sytuacjach bojowych oraz w rozmaitych warunkach terenowych i klimatycznych. Pole walki pokazywane jest na ekranach o dużej rozdzielczości, dzięki czemu żołnierze mają wrażenie, że uczestniczą w akcjach bojowych” – podsumował pułkownik Ostapiak, który przedstawił postępy w pracach nad trenażerem Dowódcy „Dwunastki”.

W lutym 2020 roku pierwsi żołnierze będą doskonalić swoje umiejętności strzeleckie na trenażerze „śnieżnik”.

***
„Śnieżnik” to stacjonarna strzelnica laserowa do nauki, kontroli i oceny celowania z różnych rodzajów broni indywidualnej, zespołowej, pokładowej oraz przygotowania żołnierzy do indywidualnych i zespołowych strzelań amunicją bojową. Służy także do nauki wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celi rzeczywistych w różnym terenie (zurbanizowany, odkrytym), w różnych porach doby, przy każdej pogodzie (mgła, śnieg, deszcz, wiatr) oraz do nauki współdziałania w walce, a także do reagowania żołnierzy w sytuacjach nietypowych, np. gdy w polu ostrzału pojawiają się cywile czy zakładnicy.

Tekst: por. Bartłomiej Kulesza
Zdjęcia: st. chor. sztab. Artur Walento
16.01.2020 r.