Pojazdy wojsk aeromobilnych dla 6 Brygady Powietrznodesantowej

Pojazdy wojsk aeromobilnych dla 6 Brygady Powietrznodesantowej

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: 6BPD
Pierwszych 15 pojazdów przystosowanych do desantu ze spadochronami trafiło do żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej 15 stycznia 2020 roku.
W przekazaniu pojazdów wziął udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Pojazdy zostały przekazane na podstawie zawartej 14 grudnia 2018 roku umowy, która obejmuje dostawę 55 pojazdów wojsk aeromobilnych przeznaczonych do desantowania techniką spadochronową, 105 przyczep specjalnych oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy.

Pojazdy, które trafiły właśnie do 6 Brygady Powietrznodesantowej przeznaczone są do desantowania techniką spadochronową. Przyczepa specjalna do pojazdu wojsk aeromobilnych wysokiej mobilności przeznaczone będą do transportu wyposażenia i zaopatrzenia na zrzutowisku po desantowaniu oraz w składzie patrolu pieszego, a także do holowania artyleryjskich systemów uzbrojenia o masie nie mniejszej niż 1000 kg. Sam pojazd będzie mógł służyć również jako platforma do montażu uzbrojenia, albo występować w roli CASEVAC, tj. służyć do transportu chorych, rannych, lub poszkodowanych na polu walki.

Pojazdy mogą być transportowane przez śmigłowiec (pojazd jest podczepiany pod pokładem), ale są również przystosowane do zrzutu na platformie desantowej PDS typu „V” 108” 12 ft z pokładu samolotów C-130 lub C-295M. Ze względu na ciężar (pojazdu i platformy) do desantowania wykorzystywane będą dwa spadochrony o powierzchni 700 metrów kwadratowych każdy.

Minister Obrony Narodowej brał udział także w otwarciu nowej spadochroniarni oraz wręczył pamiątkowy ryngraf dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej z okazji tego wydarzenia. Dodał, że nowe pojazdy zostaną przetestowane przez żołnierzy podczas nadchodzących ćwiczeń o kryptonimie Defender-Europe 20, które odbędą się w kwietniu i maju 2020.

Zdjęcia: 6BPD