Przejęcie dyżuru Sił Odpowiedzi NATO przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich

Przejęcie dyżuru Sił Odpowiedzi NATO przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich

4 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: CO MON
Podhalańczycy weszli w aktywną fazę dyżuru Sił Odpowiedzi NATO 1 stycznia 2020 roku. Po raz pierwszy w historii polska brygada nie tylko będzie pełnić dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO, ale będzie także państwem ramowym.
Very High Readiness Joint Task Force  (VJTF) nazywane szpicą NATO, utworzono w reakcji na rosyjską aneksję Krymu w 2014 roku. W jej skład wchodzą żołnierze w najwyższej gotowości alarmowej, delegowani, na zasadzie rotacji, przez państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Żołnierze „szpicy” pozostają w swych macierzystych jednostkach, ale muszą być zdolni do działania w ciągu 48-72 godzin.

Trzonem VJTF 2020 są żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, wspierani przez jednostki z 12 Dywizji Zmechanizowanej, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, Żandarmerię Wojskową, a także ekspertów ds. logistyki oraz specjalistów w dziedzinie obrony przed zagrożeniami czynnikami masowego rażenia (CBRN). W skład szpicy wchodzą ponadto żołnierze 12 państw sojuszu.

Szef MON podczas wizyty w Rzeszowie, gdzie uczestniczył w odprawie z okazji przejęcia dyżuru Sił Odpowiedzi NATO przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich podkreślił, że udział polskich żołnierzy w dyżurze to uznanie ich profesjonalizmu, wyszkolenia i wyposażenia w nowoczesny sprzęt.

- Dyżur Wojska Polskiego w ramach szpicy NATO przyniesie konkretne doświadczenia dla żołnierzy, pozwoli na zgranie żołnierzy Wojska Polskiego z wojskami innych państw Sojuszu i będzie procentował, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

***
21 Brygada Strzelców Podhalańskich składa się z 10 jednostek wojskowych, w których służy prawie 4,5 tys. żołnierzy. Wśród pododdziałów brygady znajdują się cztery bataliony ogólnowojskowe, dwa pododdziały artylerii, pododdział dowodzenia, pododdział logistyczny i pododdział saperów. Brygada podporządkowana jest dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej, co wpisuje się w szerszy plan wzmocnienia „wschodniej flanki NATO”.

Źródło: MON