Wojskowi lotnicy ratują ludzkie życie

Wojskowi lotnicy ratują ludzkie życie

Autor zdjęcia: DG RSZ
Loty wykonywane w ramach „Akcji Serce” to szczególny typ lotów, dzięki którym możliwe jest ratowanie ludzkiego życia. Wojskowi lotnicy od wielu lat wykonują tego typu zadania.
Aż 34 razy w 2019 r. lotnictwo wojskowe pomagało medykom ratującym ludzkie życie w ramach "Akcji Serce", która służy transportowi organów do przeszczepów.

Ponad 120 godzin w 2019 roku załogi samolotów transportowych spędziły w powietrzu latając w ramach „Akcji Serce”. Loty wspierające polską transplantologię wykonują piloci z 3 Skrzydła lotnictwa Transportowego oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Najczęściej uczestniczyły w nich załogi z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, które wykonały 19 takich lotów. Sześć razy w powietrze wzbijały się samoloty z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Dziewięć razy organy do przeszczepu transportowała 43 Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

Na potrzeby „Akcji Serce” w stałej gotowości do lotu znajdują się samoloty M-28 Bryza lub C-295M wraz z załogą i obsługą.

O pomoc w transporcie narządów w 2019 roku zwracały się m.in. Klinika Kardiochirurgii i Transplantologii w Poznaniu, Klinika Kardiologii i Transplantologii Instytutu Kardiologii w Warszawie, Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, Oddział Kliniczny Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie oraz Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

***
Pierwszy lot z sercem do przeszczepu lotnicy wojskowi wykonali w lutym 1985 r. na prośbę dr. Zbigniewa Religi z kliniki w Zabrzu, który kilka miesięcy później przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. Dawcę z narządem do transplantacji transportowano do Katowic ze Szczecina.
Współpraca wojska i kardiochirurgów została sformalizowana w 1988 r., kiedy podpisano umowę na świadczenie przez wojsko usług transportu lotniczego dla ośrodków przeprowadzających transplantacje. W umowie użyto nazwy "Akcja Serce", która się utrwaliła. W późniejszych latach umowa była nowelizowana. Współpracę regulują umowy zawarte między Ministerstwem Zdrowia a Ministerstwem Obrony Narodowej.