None

DZIEŃ PAMIĘCI

2 zdjęć w galerii
21 grudnia 2011 roku to najtragiczniejszy dzień w historii udziału polskich żołnierzy w misjach zagranicznych. Tego dnia od miny – pułapki zginęło 5 żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej pełniących służbę w ramach X zmiany w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Islamskiej Republice Afganistanu.
Od 2015 roku obchodzimy dzień 21 grudnia jako Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Burzliwa historia naszego narodu udowodniła, że powinniśmy być dumni z polskich żołnierzy, którzy zawsze stawali w obronie Ojczyzny oraz umacniali bezpieczeństwo i pokój w krajach, gdzie wartości te były niszczone – często bardzo daleko od polskiej ziemi, w warunkach realnej wojny i zagrożenia.

Służba w misjach jest powołaniem szczególnym, dostarczającym bezcennego doświadczenia, którego nie zastąpi żadne ćwiczenie, nawet na najlepiej przygotowanym poligonie. Każda sekunda w warunkach bojowych jest narażaniem życia. I choć ryzyko śmierci jest trwale wpisane w żołnierski los, każda śmierć boli tak samo i jest niepowetowaną stratą dla Wojska Polskiego.

Dziś oddajemy hołd tym żołnierzom Wojska Polskiego, którzy pełniąc służbę w misjach poza granicami państwa – zapłacili cenę najwyższą – oddali swoje życie.
Z dala od domu, z dala od ukochanych rodzin. Byli ambasadorami Polski, którzy dali świadectwo swojego profesjonalizmu i oddania wartościom najwyższym, wpisanym w etos każdego żołnierza. Dziękujemy im za każdą kroplę krwi i jesteśmy dumni z tego, że nie zawahali się i pozostali do końca wierni w służbie Ojczyźnie. Pochylamy głowy z szacunkiem, dziękując za ich odwagę.

Dzień Pamięci jest także dniem zadumy nad najwyższą ofiarą jaką składają żołnierze, przelewając krew w różnych zakątkach świata. Dla rodzin poległych żołnierzy to trudny czas, gdyż zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Zewsząd płyną radosne życzenia, rozbrzmiewają kolędy, a przy stole pozostaje puste miejsce. Dla rodzin nie jest ono tylko symbolem, przypomina o bolesnej stracie i pustce, której nie da się wypełnić.

Dziś wspominamy naszych Kolegów, którzy będąc na służbie oddali swe życie.

Wspominamy i pamiętamy, bo przecież człowiek żyje tak długo, jak trwa o nim pamięć. Pamięć o nich nie przeminie a wartości, którymi się kierowali, zostaną przekazane kolejnym pokoleniom.

Chwała Bohaterom !