Wojskowa Wigilia z sojusznikami w Powidzu

Wojskowa Wigilia z sojusznikami w Powidzu

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Luiza Wawrzyniak-Kozera
11 grudnia 2019 r. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych wzięli udział w świątecznym spotkaniu z żołnierzami polskimi oraz żołnierzami wojsk sojuszniczych stacjonującymi na terytorium Polski.
Uroczystość odbyła się na terenie 33 Bazy Lotnictwa Transportowego, a jej gospodarzami byli Dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego płk pil. dr inż. Krzysztof Cur i Dowódca 33 Bazy Lotnictwa Transportowego płk pil. dr inż. Krzysztof Szymaniec. W uroczystości wzięli także udział m. in. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund T. Andrzejczak, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski, Dowódca Wysuniętego Dowództwa Amerykańskiej Dywizji w Poznaniu płk Phil Brooks oraz Dowódca Amerykańskiej Regionalnej Grupy Wsparcia z Powidza płk Erica L. Herzog.

Podczas wojskowej Wigilii życzenia złożyło sobie blisko 1000 żołnierzy różnych nacji, przedstawicieli 26 państw którzy przyjechali do Powidza na przedświąteczne spotkanie.

Cieszę się, że możemy się dziś spotkać i razem świętować nadchodzące Boże Narodzenie. Dziękuję za Waszą obecność w Polsce. Rok, który zbliża się do końca był szczególny. W roku 2019 świętowaliśmy 70-lecie NATO, 20 lat Polski w tym Sojuszu, a także 15-lecie przystąpienia do Unii Europejskiej. Polska znacząco zmieniła się przez te lata.(...) Jesteśmy cenionym i wiarygodnym członkiem NATO. Razem ćwiczymy i rozwijamy interoperacyjność, np. podczas ćwiczeń. Sojusznicy dzielą też nasze radości i świętują z nami, jak podczas defilad „Silni w sojuszach” i „Wierni Polsce” oraz licznych piknikach wojskowych” - powiedział wystąpieniu Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Ponadto Minister złożył wszystkim żołnierzom życzenia, podkreślając, że Boże Narodzenie to święta rodzinne, a dzisiejsza wigilia to okazja do świętowania w gronie rodziny wojskowej. Żołnierze złożyli sobie świąteczne życzenia oraz tradycyjnie podzielili się opłatkiem przy akompaniamencie świątecznych melodii.
W Powidzu, gdzie odbyło się spotkanie na co dzień stacjonuje kilkuset amerykańskich żołnierzy.

Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcia: Luiza Wawrzyniak-Kozera
12.12.2019 r.