Uroczystości pogrzebowe śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora w Dęblinie

Uroczystości pogrzebowe śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora w Dęblinie

15 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: por. Ewa Złotnicka
I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka uczestniczył w uroczystości pogrzebowej śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora, która odbyła się na terenie Garnizonu Dęblin, w dniach 5-6 listopada br.
Gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora był drugim powojennym komendantem Szkoły Orląt i pierwszym dowódcą dywizjonu bombowego 305, który po wyreżyserowanym procesie w 1952 r. został rozstrzelany, a jego szczątki odnaleziono na „Łączce” na Powązkach.

Trumna ze szczątkami gen. Ścibiora we wtorek po południu została przewieziona do Dęblina i wystawiona w Pałacu Jabłonowskich. Podczas konferencji naukowej przypomniano sylwetkę i dokonania generała. W dęblińskim Muzeum Sił Powietrznych otwarto poświęconą mu wystawę. Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę 6 listopada.

Swoją obecnością zaszczycili między innymi Zastępca Szefa BBN Pan Dariusz Gwizdała, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Pan Wojciech Skurkiewicz, I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka, przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Operacyjnego RSZ, Ordynariatu Polowego WP, jednostek wojskowych, władz samorządowych oraz szkół, kombatanci i seniorzy lotnictwa. Dowódcę Garnizonu Dęblin reprezentował płk dypl. pil. Jerzy Chojnowski.

Podczas Polowej Mszy Żałobnej, którą koncelebrował Biskup Polowy WP dr Józef Guzdek, odczytano list Prezydenta RP, Ministra ON oraz Prezesa IPN. Rangę uroczystości podniósł udział Kompani Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz Orkiestry Wojskowej z Dęblina. Po zakończeniu mszy żałobnej, kondukt pogrzebowy udał się na miejsce pochówku szczątków śp. gen. Ścibiora, które złożono w grobie przez Kościołem Garnizonowym pw. Matki Boskiej Loretańskiej na terenie 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Po przemówieniu wnuka zmarłego pilota i złożeniu trumny do grobu, Orkiestra Wojskowa odegrała „Marsz Lotników”, podczas którego 4 samoloty TS-11 Iskra z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego wykonały przelot nad miejscem pochówku generała. Ostatnim elementem pochówku było złożenie wiązanek i wieńców przez uczestników uroczystości, a w powietrzu wybrzmiał „Marsz Żałobny” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej.

Tekst i zdjęcia: por. Ewa Złotnicka