Z wizytą wśród czołgistów

Z wizytą wśród czołgistów

28 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka
Prezydent Andrzej Duda, Minister Obrony Narodowej oraz Dowódca Generalny RSZ odwiedzili żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, którzy szkolą się na poligonie w Nowej Dębie.
Żołnierze ze świętoszowskiej jednostki uczestniczą w ćwiczeniu na poligonie w Nowej Dębie. Główny ćwiczący podczas tego przedsięwzięcia, to 1 batalion czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej, do którego zostały przydzielone elementy z innych jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Całość tworzy batalionowe Zgrupowanie Taktyczne, które od blisko trzech tygodni szkoliło się w rejonach wschodniej Polski. Ponadto do szkolących się żołnierzy na poligonie w Nowej Dębie dołączyli żołnierze niemieccy z 41 Brygady Grenadierów Pancernych.

Przemieszczenie do rejonu, w którym obecnie stacjonują żołnierze ze Świętoszowa było dużym przedsięwzięciem logistycznym. O ile pojazdy kołowe przemieszczały się samodzielnie w kolumnach, o tyle do przewiezienia czołgów oraz części pozostałego sprzętu wykorzystano zestawy niskopodwoziowe. Warto jednak zaznaczyć, że Leopardy 2A4 z pancernej brygady część trasy, w tym stukilometrowy odcinek drogi ekspresowej, pokonały samodzielnie na gąsienicach.

Dnia 8 października 2019 roku Zwierzchnik Sił Zbrojnych oraz Minister Obrony Narodowej mieli okazję obserwować działanie batalionowego Zgrupowania Taktycznego w rejonie ześrodkowania. Zaproszeni goście mogli z bliska przyjrzeć się procesowi tankowania czołgów, ładowania amunicji, przygotowania czołgów do pokonania szerokiej przeszkody wodnej czy możliwościom kompanii remontowej w zakresie wymiany silnika czołgu Leopard 2A4 w warunkach polowych. Również przeciwlotnicy i artylerzyści z jednostek Czarnej Dywizji, którzy na czas ćwiczenia zostali włączeni w strukturę batalionowego Zgrupowania Taktycznego, zaprezentowali swój sprzęt, który wykorzystują podczas codziennej służby. W trakcie tej niecodziennej wizyty, zebrani goście mogli obserwować również działanie Stanowiska Dowodzenia w przypadku konieczności odparcia ataku przeciwnika.
Kilkudziesięciominutowa wizyta zakończyła się podpisaniem przez Prezydenta decyzji o podwyższeniu mnożnika kwoty bazowej uposażenia żołnierzy zawodowych.

Następnie Zwierzchnik Sił Zbrojnych zwrócił się do zebranych słowami:
„Jesteśmy tutaj dzisiaj na poligonie w Nowej Dębie po to, aby obserwować element taktyczny ćwiczenia Karakal-19. Mieliśmy możliwość zobaczyć współdziałanie pomiędzy żołnierzami polskimi, a żołnierzami Republiki Federalnej Niemiec, którzy osłaniali działania realizowane przez żołnierzy polskich. (…) Najistotniejszym elementem tego ćwiczenia jest to, że jednostka ze Świętoszowa w bardzo szybkim tempie przemieściła się tutaj na wschodnią część Polski. Jest to o tyle istotne, gdyż ja już w zeszłym roku mówiłem, że najważniejszym elementem obok modernizacji polskiej armii jest jej sprawność operacyjna.”
Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom za zaangażowanie zarówno podczas ćwiczenia, jak i codziennej służby. Wielokrotnie podkreślał istotę współdziałania państw w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO.
Żołnierze już wkrótce zakończą szkolenie na poligonie w Nowej Dębie i rozpoczną przemieszczenie do macierzystej jednostki.

Tekst i zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka