Obchody święta 3 batalionu radiotechnicznego połączone z projektem artystyczno-lotniczym „Skrzydła nad Sandomierzem”

Obchody święta 3 batalionu radiotechnicznego połączone z projektem artystyczno-lotniczym „Skrzydła nad Sandomierzem”

18 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz
Święto batalionu rozpoczęło się od odsłonięcia pomnika patrona 3 batalionu radiotechnicznego ppłk. Antoniego Wiktorowskiego ps. „Kruk”, żołnierza Armii Krajowej. W uroczystościach uczestniczył I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka.
Następnie kompania honorowa, zaproszeni goście oraz dowództwo i żołnierze 3 brt przeszli na Rynek Starego Miasta, gdzie została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. kpt. Maciej Kalinowski, kapelan wojskowy.

Po Mszy św. odbyła się uroczysta zbiórka 3 brt podczas której wręczono odznaczenia, awanse i listy gratulacyjne. Na Bulwarze wiślanym im. marszałka Józefa Piłsudskiego, odbył się piknik militarny „Skrzydła nad Sandomierzem”.

Żołnierze z wielu jednostek z całego kraju zaprezentowali m.in. czołg Leopard 2A5, kołowy transporter opancerzony Rosomak, samobieżny moździerz kalibru 120 mm Rak, samochód opancerzony HMMWV, stację Haris na pojeździe Honker, mobilny radar średniego zasięgu NUR-15 na podwoziu Tatra, czy też działko przeciwlotnicze ZU 23-2 na podwoziu samochodowym.

Żołnierze na stoiskach nie tylko prezentowali sprzęt, ale również opowiadali o jego parametrach, o historii jednostek wojskowych czy też zachęcali do służby w armii.

Główną częścią wydarzenia nawiązującą do jego nazwy były pokazy lotnicze. Szczególne zainteresowanie odwiedzających nadwiślański bulwar wzbudził pokaz lotniczy w wykonaniu Zespołu Akrobacyjnego ORLIK z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Mieszkańcom oraz licznym turystom odwiedzającym w tym czasie piknik wojskowy na sandomierskim bulwarze towarzyszyły występy muzyczne w tym koncert laureatów Festiwalu Piosenki Lotniczej.

Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz