100. rocznica utworzenia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

100. rocznica utworzenia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

32 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: 16DZ
Uroczysty apel z okazji 100-lecia utworzenia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka odbył się na placu Bohaterów Westerplatte w Bartoszycach.
Uroczysty apel z okazji 100. rocznicy utworzenia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbył się 14 września, na placu Bohaterów Westerplatte w Bartoszycach. Licznie zgromadzonych gości, w tym ministra obrony narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Jarosława Mikę, oraz przedstawicieli władz wojewódzkich i lokalnych z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim, a także przedstawicieli sił sojuszniczych NATO przywitał gen. dyw. Krzysztof Radomski.

Po złożeniu meldunku ministrowi obrony narodowej przez dowódcę 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej stojący w szyku żołnierze dowództwa dywizji oraz pododdziały reprezentacyjne podległych jednostek wojskowych odśpiewały hymn państwowy. Witając zaproszonych gości oraz uczestników uroczystości - mieszkańców Bartoszyc gen. dyw. Krzysztof Radomski odniósł się do historii powstania, szklaku bojowego 16 Dywizji, jej zasług oraz dokonań na przestrzeni stu lat istnienia, bohaterskiej walki okupionej krwią żołnierzy i współczesnym etosie służby dla Ojczyzny oraz wspólnego bezpieczeństwa na świecie. Dziękując żołnierzom i pracownikom dywizji powiedział - „Z okazji dzisiejszego święta i 100-tnej rocznicy utworzenia dywizji słowa najwyższego uznania kieruję do Was - żołnierze i pracownicy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W tym szczególnym dniu życzę, byście czerpali ze swojej służby i pracy osobistą satysfakcję. Życzę również zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym. Niech Wasz żołnierski trud i rzetelna służba dobrze służy naszej Ojczyźnie!”

Następnie odczytano decyzje wyższych przełożonych oraz rozkaz dowódcy 16DZ o nadaniu medali resortowych, odznaczeń i tytułów honorowych. Ceremonii uhonorowania wyróżnionych żołnierzy dokonał szef MON, w asyście dowódcy 16 Dywizji.

W swoim przemówieniu minister Błaszczak odniósł się przede wszystkim do tradycji jakie dziedziczy 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana. Ponadto zaznaczył, że miejsce dywizji od zawsze związane było z północną i północną-wschodnią częścią Polski - „W związku z powołaniem 18 Dywizji chciałbym publicznie podkreślić, że dowództwo 16 Dywizji wróci do woj. warmińsko-mazurskiego, bo tu jest jej miejsce. Do końca tego roku ten proces zostanie wypełniony i w Olsztynie, w stolicy woj. warmińsko-mazurskiego będzie funkcjonowało dowództwo 16 Dywizji.”

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości odbyła się defilada z udziałem pocztów sztandarowych i pododdziałów honorowych jednostek wojskowych 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, podczas której nad głowami gości i publiczności nastąpił przelot samolotów z zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” oraz śmigłowców Mi-24D z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych i i W-3W Sokół z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Po zakończeniu uroczystego apelu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak złożył w 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy, którzy 21 grudnia 2011 roku zginęli w Afganistanie.

Zwieńczeniem obchodów święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej na Placu Bohaterów Westerplatte był piknik militarny, podczas którego mieszkańcy Bartoszyc obejrzeli nowoczesny sprzęt i uzbrojenie znajdujące się na wyposażeniu jednostek 16 Dywizji Zmechanizowanej. Przygotowano również wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży, można było porozmawiać z żołnierzami, a także dowiedzieć się czegoś więcej o służbie w Wojsku Polskim, jak zostać żołnierzem zawodowym i jakie wymogi trzeba spełnić. Ponadto dla wszystkich przybyłych przygotowano wyśmienitą wojskową grochówkę. Te dwa dni obchodów 100. rocznicy utworzenia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej na długo pozostaną w pamięci mieszkańców miasta.

***
Data święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej nawiązuje do walk o Łowicz 14 września 1939 r., w których udział wzięli żołnierze 16 Dywizji Piechoty. Historia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej sięga początku XX wieku i wiąże się z tworzeniem w roku 1919 regularnych jednostek armii Powstania Wielkopolskiego. Duży napływ ochotników z Pomorza i Kaszub do formowanej 4 Dywizji Strzelców Wielkopolskich spowodował, że 16 sierpnia 1919 roku, dywizja otrzymuje nazwę Dywizji Strzelców Pomorskich. 5 marca 1920 roku DSP otrzymuje numer 16 i nazwę 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty. 16PDZ brała udział w wojnie polsko – bolszewickiej 1920-1921 oraz w wojnie obronnej w 1939 roku wchodząc w skład Grupy Operacyjnej „WSCHÓD” oraz Armii „POMORZE”. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1949 r. dowództwo 16. Dywizji Piechoty przeniesiono do Elbląga i przeformowano na 16 Dywizję Pancerną, a następnie z dniem 1 stycznia 1990 r. przeformowano na 16 Dywizję Zmechanizowaną. Dwa lata później, jednostka otrzymała nazwę „Pomorska”, patronem związku taktycznego ustanowiono Króla Kazimierza Jagiellończyka, a w 2015 r. Dowództwo 16 Dywizji otrzymało sztandar ufundowany przez mieszkańców i władze Elbląga.

Tekst: mjr Marek Nabzdyjak, ppor. Karol Frankowski
Zdjęcia: ppor. Karol Frankowski, szer. Adrian Staszewski