None

Druga odsłona święta Czarnej Dywizji

33 zdjęć w galerii
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, gen. broni Jarosław Mika wziął udział w uroczystym apelu z okazji święta 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
12 września Plac Generała Maczka w Żaganiu stał się areną drugiego, najważniejszego dnia tegorocznych obchodów święta 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc). Tego dnia wspólnie w szeregu stanęli żołnierze wszystkich jednostek Czarnej Dywizji, aby celebrować święto jedynego pancernego związku taktycznego Wojsk Lądowych.

Punktualnie o godzinie szesnastej, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, dowódca Czarnej Dywizji gen. dyw. Stanisław Czosnek przyjął meldunek od dowódcy uroczystości płk. Adama Luzyńczyka, tym samym rozpoczął się uroczysty apel zorganizowany z okazji święta.

Na święto Czarnej Dywizji, na uroczysty apel stawili się zaproszeni goście, wśród których byli między innymi przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, byli dowódcy Czarnej Dywizji, żołnierze armii sojuszniczych, duchowieństwo, reprezentanci środowisk kombatanckich oraz byłych żołnierzy, stowarzyszeń kombatanckich i wojskowych, licznie przybyli mieszkańcy miasta oraz dzieci i młodzież żagańskich szkół.

Podczas uroczystości, pod powiewającą białoczerwoną flagą przy dźwiękach hymnu państwowego, w jednym szeregu stanęli żołnierze dowództwa dywizji oraz reprezentanci podległych jednostek wojskowych. Kompanię honorową wystawiła 1 kompania łączności z żagańskiego 11. batalionu dowodzenia. Oprawę muzyczną zapewniły dwie orkiestry wojskowe ze Świnoujścia oraz Żagania.
Dziś żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej Czarnej Dywizji stają przed Państwem - osobami zaangażowanymi wspólnie z Dywizją w sprawy obronności i sympatykami naszej dywizji, aby podziękować za wszystkie słowa i czyny, za doskonałą, nie zawsze przecież łatwą współpracę, za każde działanie, które przyczyniło się do rozwoju 11DKPanc i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, regionu i lokalnej społeczności”. – mówił witając gości gen. dyw. Stanisław Czosnek.

Uroczystość to okazja do podsumowań oraz do nagrodzenia i uhonorowania wysiłku żołnierzy oraz pracowników resortu obrony narodowej, którzy otrzymali odznaczenia i medale resorowe, mianowania na kolejny wyższe stopnie wojskowe oraz wyróżnienia honorowe i pamiątkowe odznaki honorowe 11LDKPanc.

W czasie uroczystości, za szczególe zasługi oraz upowszechnianie i popularyzację osiągnięć dywizji, a także kształtowanie pozytywnego jej wizerunku w środowisku cywilnym, corocznie nadawane są Odznaki Pamiątkowe 11LDKPanc, które otrzymali między innymi: Henryk Janowicz – Starosta powiatu żagańskiego, Andrzej Katarzyniec – Burmistrz miasta Żagań oraz Tomasz Burchardt – redaktor TVP INFO.

W tym dniu największy, należny szacunek i poważanie został złożony na ręce przybyłych weteranów i kombatantów, którzy służyli tych jednostkach wojskowych, których tradycje 11LDKPanc dziedziczy i kultywuje. „Wyrazy wdzięczności kieruję do naszych weteranów i kombatantów, którzy obdarzyli nas swoim zaufaniem, dzieląc się z nami swoim doświadczeniem i pozytywnymi emocjami, jakże niezbędnymi do tworzenia Esprit do corps naszej dywizji”. – mówił gen. dyw. Stanisław Czosnek.

Odczytano także list ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, skierowany do uczestników święta dywizji, w którym można przeczytać: „11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, to elita Wojska Polskiego. (…) Czarna Dywizja jest pancernym ramieniem Wojska Polskiego, a jej żołnierze znakomicie wyszkolonymi profesjonalistami, gotowi do szybkiego i skutecznego działania w obronie polskich granic. Od lat dywizja z sukcesami uczestniczy także w utrzymaniu pokoju i stabilności w najbardziej zapalnych punktach świata, w tym na Bałkanach, Iraku, Czadzie, Afganistanie. Są obecni zarówno we współpracy wojskowej w ramach NATO, jak i Unii Europejskiej. Osiągnięcia Czarnej Dywizji, to efekt ciężkiej i sumiennej służby i pracy.
Dla uczczenia pamięci żołnierzy, którzy oddali życie podczas wojen i bitew w obronie ojczyzny oraz poległych w misjach poza granicami państwa oddana została salwa honorowa, a trębacze zagrali sygnał „Śpij kolego”.

Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów była defilada pododdziałów.

***
Gen. dyw. Staniaław Czosnek, dowódcy 11LDKPanc mówił do zebranych:

Szanowni Państwo,
Jesteśmy waszymi lojalnymi partnerami dlatego też z obowiązku partnerskiego przedstawiam wam raport z działalności Czarnej Dywizji za mijający rok pozostawiając ocenę w waszych rękach, czy 11DKPanc ma co świętować. Produktem naszej służby Ojczyźnie jest bezpieczeństwo i jestem pewien, a mijający rok to pokazuje, że jest to produkt najwyższej jakości.
Zrealizowaliśmy z powiedzeniem nasze zobowiązania sojusznicze, wypełniając mandat 2 misji PKW Rumunia w ramach dostosowanej, wysuniętej obecności NATO. Nasi żołnierze pełnią także misje w składzie kontyngentów w Afganistanie, Iraku, Bośni i Hercegowinie, a także w ramach PKW UE Sophia. Wypełniliśmy polskie zobowiązanie wynikające z postanowień Szczytu NATO w Warszawie i IV rotacja amerykańskiej brygadowej grupy bojowej z powodzeniem realizuje misję w składzie 11 dywizji. Wydzielone siły dywizji spełniają wymagania NATO w zakresie sil odpowiedzi sojuszu.
Zdolność jednostek dywizji do działania zgodnie z wojennym przeznaczeniem potwierdziliśmy w trakcie najważniejszego tegorocznego ćwiczenia, DRAGON 19, prowadzonego przez DGRSZ. Jesteśmy zdolni do działania w środowisku międzynarodowym, wspólnie z naszymi sojusznikami, co zostało potwierdzone w ćwiczeniach NOBEL JUMP, TOBRUK LEGACY, CAPABLE LOGISTICIAN i COMBINED RESOLVE XII. Poddziały dywizji są stałym partnerem szkoleniowym dla europejskich SZ oraz sił NATO, z którymi 12 razy wychodziliśmy na place ćwiczeń by wspólnie doskonalić nasze rzemiosło. Wszystko to było możliwe bo nasze jednostki spędziły około 250 dni na poligonach i w ośrodkach szkolenia. Udowodniliśmy, że kunszt żołnierski powinien iść w parze z doskonałym przygotowaniem fizycznym co potwierdziła 11 dywizja zdobywając 8 raz z rzędu najwyższy stopień podium w sporcie powszechnym w skali sił zbrojnych RP.
Atlantic Resolve - współpraca z wojskami Stanów Zjednoczonych oraz Cross Attachment - współpraca z wojskami Niemiec to dwa główne obszary naszej aktywności międzynarodowej Nasza współpraca międzynarodowa to ponad 90 przedsięwzięć. Dowiedliśmy, że jesteśmy wiarygodnymi partnerami na arenie międzynarodowej.
11DKPanc utrzymuje w ciągłej gotowości ponad 1000 żołnierzy do wsparcia ludności w sytuacjach kryzysowych, na szczęście w mijającym roku natura oszczędziła nam takich sytuacji. Zdolność do wsparcia w sytuacjach kryzysowych potwierdzono w licznych wspólnych ćwiczeniach. Struktury zarządzania kryzysowego wojewódzkie i powiatowe są zawsze obecne w czasie naszego szkolenia. Nasi saperzy podjęli i zniszczyli ponad 27709 niewybuchów i niewypałów oraz ponad 103 kg materiałów niebezpiecznych i prochu, pozostałości po II wojnie światowej. Możecie na nas liczyć!
11DKPanc przez ostatnie 12 miesięcy aż 268 razy uczestniczyła w przedsięwzięciach patriotycznych, wojskowych i religijnych nie tylko w kraju ale i za granicą. Uczestniczymy w nich, bo jesteśmy częścią naszej wspólnej, polskiej spuścizny.
Tak, jesteśmy zdolni do realizacji zadań zgodnie z naszym przeznaczeniem, co pozytywnie zweryfikowali NIK, DK MON, SGWP oraz DGRSZ w ramach ich działalności zarządczej.
Szanowni Państwo,
Swoją siłę dywizja czerpie nie tylko ze swoich zdolności bojowych ale również ze środowiska, w którym pełnimy swoją służbę.
Słowa podziękowania kieruję do DGRSZ, który będąc wymagającym i pryncypialnym dowódcą, tworzy pozytywną atmosferę do wspólnej realizacji naszej misji, dając nam niezbędną autonomię w podejmowaniu decyzji i inicjatywę w działaniu.
Dziękuję byłym dowódcom dywizji oraz byłym żołnierzom 11-stki za umiejętność dzielenia się swoim doświadczeniem, wspieranie naszych inicjatyw oraz troskę o wizerunek czarnej dywizji. Dziękuję również dowódcom jednostek współpracujących, to dzięki wam tworzymy tak ważny realizm działania, bo cele mamy przecież takie same.
Wyrazy wdzięczności kieruję do naszych weteranów i kombatantów, którzy obdarzyli nas swoim zaufaniem, dzieląc się z nami swoim doświadczeniem i pozytywnymi emocjami, jakże niezbędnymi do tworzenia Esprit do corps naszej dywizji.
Możliwość integracji w środowisku międzynarodowym poprzez wspólną realizację zadań z jednostkami armii niemieckiej i amerykańskiej jest nieoceniona, za co dziękuję obecnym tu dowódcom tych jednostek. Zapewniam was , że macie w nas oddanych i lojalnych partnerów. The opportunity of integration into allied environment is of highest value for soldiers of Black Division.. I direct my apprectation to here present commanders of the 1 german armoured division and American ABCT. Our cooperation reflects great credit upon our armed forces and their mission.
Nieocenioną dla nas jest także możliwość szkolenia w ramach współpracy z policją, strażą graniczną, strażą pożarną i innymi służbami mundurowymi które utrwala i przygotowuje do działań w czasie kryzysu. Dziękuję za wzajemne zrozumienie i wsparcie bo współczesne działania to nie tylko sprawa wojskowych.
Dziękuję władzom wojewódzkim, samorządom, organizacjom i sympatykom 11 dywizji za tworzenie wspaniałej atmosfery służby oraz zrozumienie wzajemnych zależności w czasie pokoju, kryzysu i naszych zobowiązań na czas wojny.
Nie może zabraknąć tutaj szczerych słów podziękowań dla naszych bliskich i rodzin, które dzielą z nami ten zaszczytny ciężar służby dla Rzeczypospolitej. To dzięki waszemu zrozumieniu możemy w pełni oddać się naszej misji to dzięki waszemu wsparciu te efekty naszej pracy, które przedstawiłem wcześniej, były możliwe do osiągnięcia.
Panie, Panowie, dziękując raz jeszcze za waszą obecność w tym szczególnym dla nas dniu, proszę przyjąć zapewnienie że 11 DKPanc zawsze jest i będzie: na miejscu, na czas, na pewno!!!

Tekst: mjr Artur Pinkowski
Zdjęcia: st.chor.szt. Rafał Mniedło