Sztandar dla 18. Dywizji Zmechanizowanej

Sztandar dla 18 Dywizji Zmechanizowanej

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: 18DZ
W Siedlcach odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka ufundowanego przez społeczność Siedlec.
Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali: szef MON Mariusz Błaszczak oraz córka patrona Żelaznej Dywizji, Elżbieta Buk. Minister przekazała sztandar dowódcy jednostki generałowi dywizji Jarosławowi Gromadzińskiemu. Po przemowie ministra orkiestra odegrała Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, a całą uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

Dowództwo 18 Dywizji funkcjonuje w Siedlcach od września ubiegłego roku. Utworzenie nowego związku taktycznego na wschód od Wisły ma służyć wzmocnieniem potencjału obronnego na ścianie wschodniej. Formowanie dywizji jest jednym z procesów odbudowy potencjału obronnego na ścianie wschodniej.

Nowo formowany związek taktyczny będzie spełniał wszystkie standardy NATO i będzie gotowy do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Jego podstawowym zadaniem będzie obrona terytorium RP.

W skład 18 Dywizji Zmechanizowanej wchodzą trzy brygady: 1 Warszawska Brygada Pancerna w Wesołej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz 19 Brygada Zmechanizowana w Lublinie, która już jest w trakcie formowania. Powstaną też pułki: logistyczny, który rozpocznie formowanie we wrześniu br. pułk artylerii i przeciwlotniczy oraz batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Tekst: por. Jakub Szyndlar
Zdjęcia: 18DZ