PANTERA-19 sprawdzian spadochroniarzy

PANTERA-19 sprawdzian spadochroniarzy

20 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Combat Camera DO RSZ
Trwa ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem PANTERA-19. Bierze w nim udział prawie 400 spadochroniarzy batalionowej Grupy Powietrznodesantowej i prawie 500 żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej.
W rejonie lotniska Kraków- Balice, lotniska Siemirowice, Gdynia Babie Doły, i w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba odbywa się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. PANTERA-19.

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie poziomu przygotowania dowództwa i pododdziałów 16 batalionu powietrznodesantowego (16bpd) do planowania, organizowania i prowadzenia działań powietrznodesantowych.

Trzon batalionowej Grupy Powietrznodesantowej (bGPD) stanowi 16bpd wzmocniony zespołem Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego (1BLWL), Taktyczny Zespół Wsparcia CIMIC z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i sekcją zabezpieczenia desantowania 6 blog.

Głównym elementem działań było desantowanie batalionowej grupy powietrznodesantowej na lotnisko Siemirowice celem jego opanowania. Następnie żołnierze przemieszczą się do OSPWL Dęba, gdzie zrealizowana zostanie część ogniowa ćwiczenia.

W ćwiczenie pk. PANTERA –19 zaangażowane są wszystkie jednostki wojskowe 6 Brygady Powietrzonodesantowej, a także kompania zmechanizowana i pluton rozpoznawczy z 7BOW, drużyna piechoty (podchorążowie z AWL) oraz para samolotów F-16 (2SLT), klucz samolotów C-295M (3SLTr), 2 plutony lekkiej piechoty (7PBOT), a także przedstawiciele 25BKPow oraz AWL jako Kierownictwo Ćwiczenia. Z 6BPD w ćwiczenie zaangażowanych jest ponad 500 żołnierzy i kilkadziesiąt pojazdów.

Tekst: mjr Magdalena Busz
Zdjęcia: Combat Camera DO RSZ