80. rocznica wybuchu II wojny światowej

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

7 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz
Uroczystości upamiętniające Polaków poległych i pomordowanych na frontach II wojny światowej odbyły się w niedzielę, 1 września w całym kraju.
W niedzielę, 1 września Dowódca Generalny RSZ uczestniczył w uroczystościach, które odbyły się w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.
Punktualnie o 4.45 na Westerplatte zawyły syreny alarmowe. Dokładnie o tej godzinie, 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.

- Czcimy i składamy dzisiaj wielki hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej. Chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów, naszych wspaniałych obrońców ojczyzn – tych, którzy walczyli za wolność naszą i waszą na wszystkich frontach ówczesnego świata. - powiedział Prezydent PR Andrzej Duda.
- Ofiarna walka Polaków już na Westerplatte miała trwać siedem godzin trwała siedem dni. Był to przedsionek piekła, przedsionek tego, co Niemcy pokazali - do czego są zdolni w kolejnych sześciu latach na ziemiach polskich - powiedział podczas uroczystości szef rządu, Mateusz Morawiecki.

Po przemówieniach okolicznościowych uczestnicy zmówili wspólnie modlitwę międzywyznaniową. Odczytany został także Apel Pamięci. Na zakończenie uroczystości minister obrony narodowej wraz z kadrą dowódczą Sił Zbrojnych RP złożył kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Główna uroczystość rocznicowa odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W ceremonii na Placu Piłsudskiego w Warszawie uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele krajów z całego świata, posłowie i senatorowie, najważniejsi dowódcy Sił Zbrojnych RP. Obecni byli również weterani i harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście stolicy.
Podczas ceremonii przemówienia wygłosili prezydenci: Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier, a także wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence.
Wszyscy przywódcy symbolicznie uderzyli w Dzwon Pokoju, który został wykonany specjalnie na tę okazję. Po uroczystości w Warszawie stanie on na ruinach, zbombardowanego podczas nalotu, w dniu wybuchu II wojny światowej, Kościoła św. Michała Archanioła w Wieluniu. Kopie Dzwonów Pokoju znajdują się na różnych kontynentach świata, są symbolem katastrofalnie zniszczonych miast w wyniku działań wojennych.
Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

***
80 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej.
Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne o godzinie 4.45 salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte i zbombardowaniem Wielunia.
Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.