Akcja Serce

Akcja Serce

Autor zdjęcia: Akcja Serce
Już dwadzieścia razy w tym roku załogi 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego wspólnie z cywilnym personelem medycznym wykonały lot ratujący życie w ramach Akcji Serce. Zadanie zrealizowali lotnicy z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego.
Tym razem lot w ramach Akcji Serce rozpoczął się w sobotnie popołudnie 31 sierpnia br., kiedy to służby dyżurne potwierdziły możliwość wykonania lotu ratującego życie.
Zadanie, realizowane przez załogę powidzkiej bazy, rozpoczęło się o godzinie 17:46. Wojskowa załoga wraz z cywilnym personelem medycznym odbyła lot samolotem M-28 Bryza po trasie Powidz – Kraków – Poznań – Katowice – Kraków – Powidz. Powidzka załoga przetransportowała zespół transplantacyjny wraz ze specjalistycznym wyposażeniem niezbędnym do wykonania przeszczepienia.
Zadanie zakończyło się 1 września br. o godzinie 03:55 powrotem załogi i samolotu na macierzyste lotnisko.
Weekendowa Akcja Serce była trzecią w tym roku akcją wykonaną przez lotników z Powidza. Do tej pory 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego zrealizowało dwadzieścia tych szczególnych lotów, z czego siedemnaście realizowały załogi z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego a trzy lotnicy z 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego.
Loty wykonywane w ramach „Akcji Serce” to szczególny typ lotów, dzięki którym możliwe jest ratowanie ludzkiego życia.
Na potrzeby „Akcji Serce” w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie.
Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcia: archiwum 3. SLTr
***
W 2019 roku żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili wsparcia ratującym ludzkie życie medykom dwadzieścia pięć razy, z czego dwadzieścia zrealizowało 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego, a pięć Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (43BLotM).