Akcja Serce

Kolejna Akcja Serce zrealizowana przez 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego

Autor zdjęcia: archiwum 3SLTr
Dziewiętnasty raz w tym roku załoga 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego wspólnie z cywilnym personelem medycznym wykonała lot w ramach „Akcji Serce”. Zadanie zrealizowali lotnicy z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego.
Zadanie lotnicze realizowane przez załogę powidzkiej bazy rozpoczęło się o godzinie 05:53. Samolot M-28 Bryza odbył lot po trasie Powidz - Warszawa – Katowice - Powidz. Powidzka załoga przetransportowała zespół transplantacyjny wraz ze specjalistycznym wyposażeniem niezbędnym do wykonania przeszczepienia.
Akcja rozpoczęła się kilka godzin wcześniej, kiedy po potwierdzeniu możliwości wykonania lotu, lekarze i wojskowe służby dyżurne rozpoczęły proces planowania i przygotowania operacji, która zawierała m.in. ustalenia dotyczące godziny, trasy czy pogody. Zadanie zakończyło o godzinie 11:11, kiedy po blisko 4 godzinach w powietrzu załoga szczęśliwie powróciła na macierzyste lotnisko.
Dzisiejsza Akcja Serce była drugą w tym roku akcją wykonaną przez lotników z Powidza. Do tej pory 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego zrealizowało dziewiętnaście tych szczególnych lotów, z czego siedemnaście realizowały załogi z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, a dwie lotnicy z 33 Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego.
Loty wykonywane w ramach „Akcji Serce” to szczególny typ lotów, dzięki którym możliwe jest ratowanie ludzkiego życia.
Na potrzeby „Akcji Serce” w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie.

***
W 2019 roku żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili wsparcia ratującym ludzkie życie medykom dwadzieścia cztery razy, z czego dziewiętnaście zrealizowało 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego (piętnaście akcji zrealizowali lotnicy z 8BLTr i jedną piloci z 33BLTr), a pięć Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (43BLotM).

Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
 

Powiązane artykuły