Na drugi brzeg …

13 maja, około godziny 9:00 w pobliżu Dęblina, w ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. DEFENDER-Europe 22, żołnierze NATO i ich partnerzy pokażą, że są gotowi zmierzyć się z każdym wyzwaniem. Nawet największa rzeka w Polsce nie jest dla nich przeszkodą. Pododdziały inżynieryjne sojuszu dysponują specjalistycznym sprzętem, który umożliwia przerzut ciężkich wozów bojowych na drugi brzeg.
Przeprawa przez Wisłę prowadzona będzie na dwóch niezależnych kierunkach, wykorzystując potencjał pododdziałów inżynieryjnych Sił Zbrojnych RP jako państwa gospodarza oraz park drogowo-mostowy sił amerykańskich i szwedzkich. Po przygotowanych przeprawach wodnych, na drugi brzeg „suchą nogą” przeprawią się między innymi polskie Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak, francuskie Kołowe Bojowe Wozy Piechoty VBCI oraz Panhard PVP, a także amerykańskie czołgi Abrams.

W rejonie przeprawy osłonę przeciwlotniczą zapewnią samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad, a w powietrzu czuwać będą śmigłowce UH-60 Black Hawk.

W tej bardzo istotnej fazie ćwiczenia DEFENDER-Europe 22 przewidziany jest udział Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała Jarosława Miki.

*  *  *  *  *
Zapraszamy media.

Dziennikarze są proszeni o wypełnienie poniższego formularza akredytacyjnego najpóźniej do 11 maja do godz. 20.00.
Zbiórka wyłącznie akredytowanych dziennikarzy w poniżej wskazanej lokalizacji 13 maja do godz. 8.00.
Informacji nt. obsługi medialnej udziela Szef Biura Prasowego Ćwiczenia podpułkownik Marcel Podhorodecki tel. 603-111-094.

UWAGA:
  • Mogą występować zakłócenia w dostępie do sieci.
  • Wozy transmisyjne powinny posiadać ok. 200 metrowy przewód telewizyjny.
*  *  *  *  *

Manewry DEFENDER-Europe 22 to szereg złożonych zadań taktyczno-ogniowych realizowanych na wielu lokalizacjach w Polsce oraz w innych państwach członkowskich i partnerskich NATO.  Na terytorium Rzeczypospolitej ćwiczy blisko 7000 żołnierzy z Polski, USA, Francji, Szwecji, Dani i Wielkiej Brytanii, wykorzystując ponad 3000 jednostek sprzętu bojowego.

Jednym z kluczowych wyzwań, przed którymi stają żołnierze sojuszu, jest sprawne przemieszczanie sił i środków z wykorzystaniem stałej infrastruktury oraz własnego potencjału. W trakcie ćwiczenia sprawdzana jest zdolność współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej.

DE22 należy do serii cyklicznych szkoleń defensywnych i nie jest ono wymierzone przeciwko żadnemu państwu oraz nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie.
Wspólne ćwiczenia podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki, służą usprawnieniu procedur użycia wojsk oraz ich adaptacji wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki, a także odstraszeniu potencjalnego agresora.

Razem jesteśmy silniejsi. 
 
BIURO PRASOWE ĆWICZENIA DEFENDER EUROPE 22
Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz
Kętrzyńskiego 1, 12-230 Bemowo Piskie
+48 603 111 094
e-mail: defender2022pl@gmail.com