Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: chor. Kaczmarek
12 sierpnia 2021 roku w Poznaniu odbyła się pierwsza uroczysta zbiórka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego z okazji Święta Wojska Polskiego.

Wzięli w niej udział żołnierze-sportowcy, pracownicy Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, zaproszeni goście, wśród których obecni byli Dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego płk pil. Łukasz Piątek oraz jego zastępca płk Radosław Śniegóła.


Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Szefowi Zespołu pułkownikowi Tomaszowi Bartkowiakowi oraz odśpiewania hymnu państwowego.
Po wciągnięciu flagi jako pierwszy głos zabrał Szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego - 15 sierpnia mija 101. rocznica wielkiej Wiktorii Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego. Jakże ważny to dzień, w którym dziękujemy za służbę naszym wszystkim żołnierzom. Oddajemy także hołd wszystkim poległym za naszą Ojczyznę. Wspominamy tamten, trudny, dramatyczny czas, ale zarazem jakże wielki w historii naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni bohaterom Bitwy Warszawskiej za to, czego dokonali ponad 100 lat temu. Są dla nas wzorem i przykładem do postępowania w naszych czasach – mówił Szef Zespołu.


W dalszej części przemówienia pułkownik Bartkowiak podziękował wszystkim żołnierzom-sportowcom, medalistom igrzysk za pełen profesjonalizm oraz pasję z jaką wykonują swoje obowiązki służbowe. – Wasza droga do igrzysk nie była łatwa, pracowaliście na to przez ostatnich kilka lat. Wiele wyrzeczeń, samozaparcia, walki z waszymi słabościami, a przede wszystkim ciężkiej pracy doprowadziło Was do sukcesów – zdobycia upragnionych medali olimpijskich. Już na wstępie uroczystości chciałbym zaznaczyć, że wszyscy jesteśmy z Was dumni – podkreślił płk Bartkowiak.


Podczas uroczystości szef Zespołu wręczył dwa wyjątkowe odznaczenia przyznane decyzją Ministra Obrony Narodowej. W dalszej części uroczystości zostały wręczone akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe oraz pamiątkowe ryngrafy i kwiaty naszym żołnierzom-sportowcom, medalistom igrzysk olimpijskich.


Na zakończenie zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie z pierwszej - tak ważnej - uroczystości Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.

***
Święto Wojska Polskiego obchodzimy 15 sierpnia, upamiętniając tym samym zwycięską Bitwę Warszawską 1920 r., stoczoną w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Tradycyjnie, jak co roku, w tym dniu o godz. 12.00, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbędzie się uroczysta odprawa wart. Jest to uroczystość symbolicznego zaprzysiężenia wart honorowych, reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych do pełnienia służby przy Grobie Nieznanego Żołnierza.